featured

Avustralya Bir Ülke Mi Kıta Mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya hem bir kıta hem de bir ülkedir. Endonezya ve Papua Yeni Gine’nin güneyinde , Hint Okyanusu’nun güneydoğusunda yer alır . Doğusunda Yeni Zelanda, batısında ise Hint Okyanusu’nun çoğu yer alır. Antarktika, Avustralya’nın güneyinde bulunabilir. Avustralya kıtası anakaradan ve anakaranın güneyinde Bass Boğazı boyunca uzanan Tazmanya adasından oluşur. Ayrıca Kanguru Adası, Noel Adası ve Cocos (Keeling) Adaları gibi birçok küçük adayı da içerir. Avustralya, dünyanın altıncı en büyük ülkesi olmasına rağmen, dünyanın en küçük kıtasıdır . Avustralya’nın toplam kara alanı 7.682.300 km2’dir.

Avustralya’yı Kıta Yapan Nedir?

avustralya ulkemi kitami

Bir kıtayı tanımlamak zor olabilir. Aslında, dünyada kaç kıta olduğu konusunda bile anlaşmazlık var. Örneğin, Rusya’da , Doğu Avrupa’nın geri kalanında ve Japonya’da birçok kişi Avrupa ve Asya’yı Avrasya olarak bilinen tek bir kıta olarak görüyor . Bazı ülkelerde Kuzey ve Güney Amerika tek kıta olarak kabul edilirken, Avrupa ve Asya bölünmüştür. Avrupa, Asya ve Afrika’nın birleşik bir kıta olarak görülmesi gerektiğine inananlar bile var çünkü hepsi kara yoluyla birbirine bağlı. Ancak en yaygın görüş, dünyada 7 kıta olduğu ve bunlardan birinin Avustralya olduğu yönündedir.

Bir kıtanın ne olduğuna dair yaygın olarak kabul edilen bir görüş de vardır. Bu görüş, bir kıtayı, tercihen geniş bir su kütlesiyle ayrılmış, geniş, sürekli, farklı bir kara kütlesi olarak tanımlar. Bu tanım problemlidir, çünkü günümüz kıtalarının çoğu birbirinden geniş su kütleleriyle ayrılmamıştır. Aslında, tüm kıtalar kara yoluyla en az bir başka kıtaya bağlıdır, bir istisna dışında: Avustralya. Avustralya her tarafta geniş su kütleleriyle çevrilidir. Bu nedenle, bir kıtanın hakim tanımına diğer kıtaların çoğundan daha iyi uyduğu iddia edilebilir.

Avustralya’yı Ülke Yapan Nedir?

Avustralya bir kıta olmanın yanı sıra resmi olarak Avustralya Topluluğu olarak bilinen bir ülkedir. Ülke resmi olarak 1901’de Britanya Parlamentosu’nun kıtadaki 6 ayrı İngiliz kolonisinin tek bir egemenlik altında birleşmesine izin vermesiyle kuruldu . O andan itibaren Avustralya kendi iç işlerini yönetti, ancak Avustralya Britanya İmparatorluğu’nun bir egemenliği olduğu için dış politikası hala İngiliz hükümeti tarafından belirleniyordu. Bununla beraber, 1931’de İngiliz hükümeti , Avustralya’ya ve Britanya İmparatorluğu’nun diğer hakimiyetlerine dış politika üzerinde kontrol sağlayan Westminster Tüzüğü olarak bilinen yasayı onayladı , ancak bu yasa 1942’ye kadar Avustralya tarafından resmi olarak kabul edilmedi.

Avustralya Ekonomisi

avustralya ekonomisi

Egemen bir devlet olarak Avustralya’nın sadece kendi hükümeti değil, aynı zamanda kendi ekonomisi de vardır. Buna kendi para birimi olan Avustralya doları da dahildir. Yaklaşık 1.323 trilyon ABD doları değerindeki Avustralya ekonomisi, dünyanın en büyük 13. ekonomisi ve Asya-Pasifik bölgesinin en zenginlerinden biridir . Avustralya ekonomisi ayrıca 2021 Ekonomik Özgürlük Endeksi’ne göre dünyanın en özgür 3. ekonomisi olarak derecelendirildi . Ayrıca Avustralya’nın ABD, Çin, Japonya, Güney Kore ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) dahil olmak üzere 15 farklı ülke ile serbest ticaret anlaşmaları bulunmaktadır .

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Avustralya Bir Ülke Mi Kıta Mı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öğrenci Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!