Acıkan Doymam Sanır, Susayan Kanmam Sanır Atasözü Anlamı Nedir, Uzun Açıklaması Nedir, Ne Demek?

acikmak

Acıkan Doymam Sanır, Susayan Kanmam Sanır Atasözü Anlamı Nedir, Uzun Açıklaması Nedir, Ne Demek?

Acıkan Doymam Sanır, Susayan Kanmam Sanır

Acıkan Doymam Sanır, Susayan Kanmam Sanır anlamı: Doyumsuz bir nefse sahip insanlar geçirdikleri zamandan keyif almaz, sahip olduklarıyla mutlu olmazlar, hep daha fazlasını sahip olmak isterler ve buna ulaşabilmenin yollarını bulmaya çalışırlar. Elbette şu bir gerçektir bu dünyada çalışmak gayret göstermek azimli olmak yılmamak gerekir lakin her şeyin fazlasının zarar olduğu da unutulmamalıdır. insan kendisine gerekli olan bir şeyden uzun süre yoksun kalırsa ona karşı olan tamah ve iştahı artar. Sonra onu elde edince, ne kadar çok olursa olsun, kendisine yetmeyeceğini sanır. Aç insanların, gördükleri her yiyeceği canlarının istemesi gibi. Bu yüzden denir ki karnınız açken alışverişe gitmeyin. Bu tür bir açgözlülük ve tamah, kişileri küçük düşürücü bir özelliktir.

Aza kanaat edilmediği, eldekiyle yetinilmediği zamanlarda söylenen bir sözdür. Acıkanın doyması, susayanın suya kanması, zengin olmak isteyenin paraya, mala ve mülke bo­ğulması, yüksek mevkilere ulaşmak isteyenin bu di­leğine kavuşması; duyulan zevk üe o şeylere eriş­meden önce duyulan özlem dolu arzu arasında bü­yük farkı belirler. Susayan, acıkan, özlem duyan, tutkunun pençesinde kıvranan insanın ruhu açtır, susuzdur. Sürekli bir tedirginlik içinde hep bu öz­lemlerini giderme peşindedir. Onun için de doyma­yacağını, susamışlığını gideremeyeceğini, zengin ola­mayacağını, yüksek mevkilere çıkamayacağını, sevilemeyeceğini, kısaca dilediklerine kavuşamayacağını sanarak huzursuz olur.

Bu bakımdan istediklerimizi elde etmeye çalı­şırken çalışmalarımızı olağan akışı içinde bırakma­lı, olayların oluşumunu engelleyecek girişimlerde bulunmamalı, bir gün mutlaka amacımıza ulaşaca­ğımıza olan inancımızı yitirmemeliyiz. O zaman Kaçan balığın büyük olmasına gerek kalmadığını sevinçle görürüz.

su 1

Acıkan doymam sanır, susayan kanmam sanır: Bir şeyi uzun süre elde edemeyen kimse, daha sonra o şeyden ne kadar çok edinirse edinsin yine kendisine yetmeyeceği kanısında bulunur.

İlginizi Çekecek Diğer Haberler: Acemi Katır Kapı Önünde Yük İndirir Atasözü Anlamı Nedir?

Yorum gönder