Android Telefonlarda Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır ?

deprem uyari sistemi1

Android Telefonlarda Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır ?

Bir çok ülkede kullanılan ve ülkemizde de kullanıma açılan deprem uyarı sistemi sayesinde depremden saniyeler önce vatandaşların cep telefonuna uyarı şeklinde bildirim geliyor. Deprem uyarı sistemi telefonunun yakın çevresinde 4,5 ve üzeri büyüklükte meydana gelen depremleri uyarı olarak göndermek için konum özelliğini kullanıyor.

Android Deprem Uyarı Sistemi ile beraber birer uyarı cihazına dönüşen Android telefonlar, deprem sırasında kullanıcılarına saniyeler kazandırabilecek bildirimler gönderiyor. Android Deprem Uyarı Sistemi, 3 milyardan fazla Android akıllı telefonun çoğunda bulunan ivme ölçerleri kullanarak sarsıntıyı algılıyor ve etkilenen bölgedeki Android kullanıcılarına ikaz gönderiyor.

DEPREM UYARI SİSTEMİ NEDİR?

2020 senesinde Google, şimdiye dek yapılmış olan en büyük deprem algılama sistemini kullanıma sunmaya başladı. Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi ilk olarak sadece Amerika sınırları içerisinde mevcuttu, fakat kısa süre önce Yunanistan ve Yeni Zelanda’ya geldi. Google yeni sistemi bir süredir; Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da kullanıma sunuyor.

deprem uyari sistemi

ANDROİD DEPREM UYARI SİSTEMİ NASIL YAPILIR?

Android deprem uyarı sisteminde faydalanmak için kablosuz bağlantı yada veri bağlantısı açık olmalıdır.

  1.  Telefonunuzun AYARLAR uygulamasını açın.
  2. KONUM > GELİŞMİŞ > DEPREM UYARILARI’na dokunun.
  3. DEPREM UYARILARI’nı açın.

Bölgenizde yaşanan bütün depremler için uyarı alamayabilirsiniz. Bazen uyarı alabilir, fakat bulunduğunuz konumda bir deprem olduğunu hissetmeyebilirsiniz.

Uyarıyı sarsıntı başlamadan önce, sarsıntı sırasında veya daha sonrasında alabilirsiniz.

Yorum gönder