B17 Vitamini Nedir? B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var?

blog 83 1583414231

B17 Vitamini Nedir? B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var?

Meyve, sebze, tohum ve baklagillerde doğal olarak bulunan bir bileşiktir olan B17 Vitamini Nedir? B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var? B17 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Sorularının yanıtlarını bu makalemizde paylaştık.

B17 Vitamini Nedir?

b17 vitamini nedir

B17 vitamini olarak da bilinen amygdalin, laetril veya vitamin B17, birçok meyve, sebze, tohum ve baklagillerde doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Ancak, bazı kaynaklar bu bileşiğin bir vitamin olmadığını ve insan vücudundaki vitamin ihtiyacını karşılamadığını belirtmektedir.

Amygdalin, özellikle kayısı çekirdeği, badem, elma çekirdeği ve bazı çekirdekli meyvelerde yüksek oranda bulunmaktadır. B17 vitamini olarak da bilinse de, vücudun B vitaminleri arasında bir yeri yoktur ve tıbbi olarak bir vitamin olarak sınıflandırılmamaktadır.

Bazı insanlar, amygdalin’in kanser tedavisi için kullanılabileceğine inanırlar, ancak bu iddia bilimsel olarak kanıtlanmamıştır ve potansiyel sağlık riskleri nedeniyle kullanımı önerilmemektedir. Amygdalin, siyanür olarak bilinen bir bileşik içermektedir ve aşırı tüketimi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Özetle, amygdalin (laetril, B17 vitamini olarak da bilinir), doğal olarak birçok meyve, sebze ve baklagillerde bulunan bir bileşiktir ancak insan vücudu için gerekli bir vitamin değildir ve tıbbi olarak bir vitamin olarak sınıflandırılmamaktadır.


B17 Vitamini Hangi Yiyeceklerde Var?

b17 vitamini hangi yiyeceklerde var

B17 vitamininin doğal bir kaynağı yoktur ve bu vitaminden yapılan yanılsamalar vardır. B17, vitamin olarak tanımlanmamış ve bilimsel olarak geçerli bir prensip veya veri desteği bulunmamaktadır.

Ancak, bazı insanlar, B17 vitamininin apricot tohumları, mavi çilek, böğürtlen, yaban mersini gibi bazı meyve ve sebzelerde bulunabileceğini iddia etmektedir. Bununla birlikte, bu iddialar, bilimsel olarak desteklenmemiştir ve apricot tohumları ve benzeri gıdalar, zehirli maddeler içerebilir ve sağlık açısından risk oluşturabilir.

Bu nedenle, B17 vitamininin varlığına dair iddiaların doğruluğu tartışma konusudur ve bu vitaminden yararlanmak için güvenli bir yol bulunmamaktadır. Sağlıklı bir diyet ve yeterli vitamin ve mineral alımı için, tavsiye edilen günlük alım miktarlarına uygun bir diyet ve yeterli vitamin ve mineral alımı için tavsiye edilen günlük alım miktarlarına uygun bir diyet takip edin.


B17 Vitamin Eksikliği Nedir?

B17 vitamininin doğal bir kaynağı yoktur ve bu vitaminden yapılan yanılsamalar vardır. B17, vitamin olarak tanımlanmamış ve bilimsel olarak geçerli bir prensip veya veri desteği bulunmamaktadır.

Bu nedenle, B17 vitamin eksikliği kavramı doğru değildir ve bilimsel olarak desteklenmemiştir. Vitamin ve mineral eksiklikleri, belirli bir vitamin veya mineral alımının yetersiz olması sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarıdır. Ancak, B17 vitamininin varlığına dair iddialar, bilimsel olarak desteklenmemiştir ve bu nedenle B17 vitamin eksikliği kavramı doğru değildir.

Sağlıklı bir diyet ve yeterli vitamin ve mineral alımı için, tavsiye edilen günlük alım miktarlarına uygun bir diyet takip edin. Eğer vitamin ve mineral eksikliği şüphelendiğinde, doktorunuza başvurun ve gerekli testler yapılması için önerilerde bulunun.


Bizi Sosyal Medya Hesaplarımızdan Takip Edebilirsiniz 👇

Instagram 

Twitter

Facebook 

Yorum gönder