Cluster Headache(Küme Baş Ağrısı) Nedir,Tedavisi Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

show

Cluster Headache(Küme Baş Ağrısı) Nedir,Tedavisi Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Başı sarılı ve gözü şişmiş bir şekilde video paylaşan IShowSpeed’in hastalığı merak edildi. Cluster headache nedeniyle bu durumda olduğunu açıklanan Speed şiddetli baş ağrısı ve uykusuzluk nedeniyle hastaneye kaldırıldı.  Cluster Headache nedir ve belirtileri nelerdir? IShowSpeed kimdir? Bütün detayları sizler için haberimizde derledik.

Cluster Headache(Küme Baş Ağrısı) Nedir,Tedavisi Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Cluster Headache(Küme Baş Ağrısı) Nedir,Tedavisi Nasıl Olur, Belirtileri Nelerdir?

Cluster Headache (Küme Baş Ağrısı) Nedir?

Cluster baş ağrısı, şiddetli ve tekrarlayıcı baş ağrılarından bir türüdür. Bu baş ağrıları “küme” adı verilen periyodik dönemlerde ortaya çıkar. Küme baş ağrısı, nadir görülen bir tür baş ağrısıdır ve genellikle bir göz çevresinde yoğunlaşan şiddetli ağrıya neden olur.

Küme baş ağrıları, migren veya tension baş ağrılarından farklı bir şekilde kendini gösterir. Tek taraflı olarak gelişir, çoğunlukla bir göz çevresinde veya şakak bölgesinde yoğunlaşır ve sıklıkla bu bölgede terleme, göz kızarıklığı, burun tıkanıklığı veya akıntısı gibi belirtilerle birlikte görülür. Ayrıca “köklü” bir ağrı olarak tanımlanır, yani aniden şiddetli başlar ve kısa sürede zirveye ulaşır.

Küme baş ağrıları genellikle periyodik olarak belirli zaman aralıklarında tekrarlanır. Bu periyotlar, haftalar veya aylar sürebilir ve bu süre zarfında hastada neredeyse her gün baş ağrıları görülebilir. Ancak, dönemler arasında ağrılar olmayabilir.

Küme Baş Ağrısı (CLUSTER HEADACHE) Belirtileri Nelerdir?

Yoğun baş ağrısı: Ağrı, şiddetli, keskin ve acı vericidir. Genellikle gözün arkasında ya da yarısında ve şakakta hissedilir.

Atakların Süresi: Tipik olarak, ağrılı ataklar 15 dakika ile 3 saat arasında sürer.

Atakların Sıklığı: Küme baş ağrısı, adından da anlaşılacağı gibi periyodik ataklar halinde gelir. Bu ataklar genellikle gün içinde birden fazla kez (günde birkaç kez) olabilir ve haftalar veya aylar boyunca devam edebilir. Ardından, semptomsuz bir süre geçer, ancak daha sonra tekrar geri dönebilir.

Göz ve Burun Şikayetleri:Ağrı genellikle gözde kızarma, göz yaşarması, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı gibi göz ve burunla ilişkili semptomlarla birlikte görülür.

Huzursuzluk Hali:Atak sırasında kişiler sık sık huzursuz ve hareketli olabilirler. Bu, ağrı nedeniyle oturmak ya da yatmakta zorlanabilecekleri anlamına gelir.

Tek Taraflı:Küme baş ağrısı genellikle başın bir tarafında (tek taraflı) meydana gelir ve genellikle taraflar arasında değişir.

agri4

Küme Baş Ağrısı (CLUSTER HEADACHE) Tedavisi Nasıl Olur ?

Küme baş ağrısı için tedavi yöntemleri, ağrının şiddeti, sıklığı ve bireyin sağlık durumu dikkate alınarak belirlenir. Tedavi seçenekleri, hastanın doktoru tarafından değerlendirilerek uygun tedavi planı oluşturulur. Eğer küme baş ağrısı şüphesi yaşıyorsanız, bir sağlık uzmanına danışarak doğru tanı ve tedavi süreci için yardım almanız önemlidir. İşte küme baş ağrısı tedavisi için kullanılan bazı yöntemler:

Akut Atak Tedavisi:Ağrılı atak sırasında hızlı bir şekilde etkili bir tedavi sağlamak için kullanılır. İlaçlar, genellikle triptanlar ve oksijen terapisi bu tedavi yöntemine dahildir. Triptanlar, beyindeki ağrıyı yatıştırmak için kullanılan ilaçlardır. Oksijen terapisi ise %100 oksijen verilerek ağrının hafiflemesini sağlar.

Profilaktik Tedavi:Bu tedavi yöntemi, küme baş ağrısı ataklarının sıklığını ve şiddetini azaltmayı amaçlar. Profilaktik ilaçlar, atakların önceden belirlenen dönemlerde ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri, antikonvülsanlar ve kortikosteroidler gibi ilaçlar profilaktik tedavide kullanılır.

Sinir Uyarımı (Nöromodülasyon):Nöromodülasyon teknikleri, sinirsel uyarıları düzenleyerek baş ağrısını hafifletmeyi amaçlar. Bunlar arasında occipital sinir uyarımı, vagus sinir uyarımı ve derin beyin stimülasyonu gibi yöntemler yer alır.

Alternatif Tedaviler

Bazı hastalarda diğer tedaviler de kullanılabilir. Bu tedavilere örnek olarak kortikosteroid enjeksiyonları, psikoterapi ve meditasyon gibi yöntemler sayılabilir.Ağrı sırasında hastaya burundan maskeyle, 10-20 dakika süreyle, dakikada 8 ila 12 litre oksijen vermek ağrıyı geçirir. Oksijen dışında ağrı kesiciler ve triptanlar kullanılabilir. Çok sık veya çok şiddetli atak geçiren hastaların koruyucu tedavi kullanması gerekir. Koruyucu tedavi için kalsiyum kanal blokerleri, duygu durum düzenleycisi lityum, anti epileptikliler ve kısa süreli kortizon tedavisi uygulanabilir. Uyku problemi olan hastalarda melatonin takviyesi yapmak küme başarılarının da azalmasını sağlamaktadır.

agri3

Cluster Headache Neden Olur, Genetik Midir?

Küme baş ağrısının kesin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır, ancak karmaşık bir etiyolojiye sahip olduğu düşünülmektedir. Küme baş ağrısının nedeni hakkında çeşitli faktörlerin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu faktörler arasında genetik yatkınlık da bulunabilir, ancak tek başına genetik bir hastalık olarak tanımlanmaz. Genetik yatkınlık, küme baş ağrısı olan kişilerin ailesinde bu tür baş ağrılarına sahip başka bireylerin varlığına işaret eder. Yani ailede küme baş ağrısı olan kişilerin olması, diğer aile bireylerinde de benzer sorunlar yaşanma olasılığını artırabilir. Ancak, kesin bir genetik mekanizma veya genler henüz belirlenmemiştir.

Ayrıca, küme baş ağrısı gelişiminde çevresel faktörlerin ve yaşam tarzı alışkanlıklarının da etkili olabileceği düşünülmektedir. Stres, uyku düzeni, alkol tüketimi, sigara içme alışkanlığı gibi faktörlerin baş ağrılarının tetiklenmesinde rol oynayabileceği gözlemlenmiştir. Küme baş ağrısının temel mekanizması, hipotalamus adı verilen beyin bölgesinin düzenlenmesinde ve trigeminal sinirin (yüzdeki duyusal ve hareketli sinirlerden biri) aktivasyonunda bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak bu mekanizmalar tam olarak anlaşılamamıştır ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

show1

 IShowSpeed Kim?

Darren Watkins Jr. (21 Ocak 2005 doğumlu) ,takma adı IShowSpeed (veya kısaca Speed) tarafından daha iyi tanınan Amerikalı bir YouTuber, yayıncı ve internet kişiliğidir.

Öncelikle ValorantRobloxFortnite ve FIFA gibi video oyunları oynadığı çeşitli canlı yayınlarıyla tanınır. Watkins, canlı yayınlardaki çoğu zaman şok edici davranışlarıyla dikkat çekiyor ve bu da onu güçlü bir takipçi kazanmasına yardımcı olurken aynı zamanda onu sayısız tartışmanın merkezine yerleştiriyor.

Cincinnati, Ohio’da doğup büyüyen Watkins, “IShowSpeed” kanalını 2017’de kaydettirdi ve ağırlıklı olarak oyun videoları yayınladı. 2021’den 2022’ye kadar, kısmen canlı yayınlarından göz alıcı kliplerin sosyal medya platformlarında dolaşımı nedeniyle önemli bir popülerlik kazanmaya başladı. 2022’de 12. Streamy Awards’da Yılın Çıkış Yapan Yayıncısı seçildi.4 Kasım 2022’de Warner Records aracılığıyla 2022 FIFA Dünya Kupası onuruna World Cup şarkısını yayınlandı.

Hayatı ve kariyeri

Darren Watkins Jr. 21 Ocak 2005’te Cincinnati, Ohio’da doğdu.

YouTube’a 2016’da katıldı ve ara sıra oyun videoları yükledi. Watkins, Aralık 2017 civarında NBA 2K ve Fortnite gibi oyunların videolarını canlı yayınlamaya ve yüklemeye başladı, ancak yalnızca ortalama iki izleyiciye ulaşmayı başardı. Sonunda, abone sayısı birkaç ay içinde arttı ve Nisan 2021’de 100 bin, Haziran 2021’de 1 milyon ve Temmuz 2022’de 10 milyon aboneye ulaştı.

2023 te 11 ili etkileyen Depremde depremzedeler için HasanAbi’nin öncülük ettiği yardım fonuna 8 bin Dolar bağışta bulunmuştur.

show2

IShowSpeed Boyu Kaç?

IShowSpeed 1.78 boyundadır.

IShowSpeed Kaç Kilo?

IShowSpeed 61 kilodur.

IShowSpeed Burcu Nedir?

IShowSpeed Kova burcudur.

iShowSpeed Sosyal Medya Hesapları

YoutubeIShowSpeed

Instagramishowspeed

Twitter@ishowspeedsui

kume bas agrisi cluster headache nedir kume bas agrisi belirtileri nedir tedavisi var mi neden olur genetik mi 1690783427092

İlginizi Çekebilecek Haberler: Trust Wallet Nedir?

 

Yorum gönder