Emlak Satışına Kimlik Doğrulaması Getiriliyor!

emlak1

Emlak Satışına Kimlik Doğrulaması Getiriliyor!

Emlak Satışına Kimlik Doğrulaması Getiriliyor!

Emlak piyasasında sahte ilanlarla mücadele etmek için yeni bir uygulama başlatılıyor. Artık emlak satışı yapmak isteyen kişilerin kimlik doğrulaması yapması gerekecek. Böylece, olmayan konut ilanı koyarak fahiş fiyatlarla piyasa yükseltme gibi hileli yöntemlerin önüne geçilecek.

emlak

Nasıl Yapılacak?

Kimlik doğrulaması için e-Devlet sistemi kullanılacak. Mal sahibi olarak ilan giren kişilerin gerçekten o taşınmazın sahibi olup olmadığına bakılacak. Aynı zamanda yakını olarak girenler de e-Devlet üzerinden doğrulanabilecek. e-Devlet üzerinden kurulacak kimlik doğrulama sistemiyle sahte ilanlar sistemden birer birer düşürülecek.

Faydaları Neler?

Kimlik doğrulamasının emlak piyasasına birçok faydası olacak. Öncelikle, alıcı ve satıcı arasında güven ortamı sağlanacak. Alıcılar, ilanlarda gördükleri konutların gerçekten var olduğundan ve fiyatlarının piyasa değerine uygun olduğundan emin olabilecekler. Satıcılar ise, kimlik bilgilerinin korunduğundan ve adlarına başka kişilerin ilan giremediğinden rahat edecekler.

Ayrıca, kimlik doğrulaması sayesinde emlak piyasasının daha şeffaf ve denetlenebilir olması sağlanacak. Sahte ilanların ortadan kalkmasıyla, piyasanın gerçek durumu daha net görülebilecek. Bu da, hem sektörün gelişmesine hem de devletin vergi gelirlerinin artmasına katkı sağlayacak.

emlak 1

Evrim Kırmızıtaş’ın Değerlendirmesi

Gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, kimlik doğrulamasının emlak sektörüne canlılık getireceğini açıkladı. Başaran, “e-Devlet sisteminin başlamasıyla birlikte sitemdeki şu anda özellikle gayrimenkul piyasalarındaki sahte ilanlara tamamıyla son gelecek. Düşünün ki T.C. numarasını gireceksiniz, tapu kayıtlarını gireceksiniz aslında her şey sistematiğe girecek.

Rakamlar e-Devlet üzerinden kontrol mekanizması işleyecek. O sahte ilanların önü kesilmiş olacak. Dolayısıyla bu ceza yaptırımlarıyla birlikte gayrimenkul sektörünün tamamıyla yıl sonuna kadar canlanmasını birlikte gözlemleyeceğiz. e-devlet sistemine geçmesiyle birlikte hem haklarınız korunmuş olacak hem sizin adınıza başka bir kişinin ilan girmesine engel olmuş olacaksınız.” açıklamasını yaptı.

Yorum gönder