Eylül Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar, Ne Zaman Açıklanacak?

enflasyon

Eylül Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar, Ne Zaman Açıklanacak?

Eylül Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar, Ne Zaman Açıklanacak?

Enflasyon verilerini takip edenler , eylül ayı TÜFE kararının ne olacağını merakla bekliyor. Ağustos ayında TÜFE yüzde 9,09’la beklentilerin üzerinde artış kaydetmiş ve yıllık bazda TÜFE yüzde 58,94’e yükselmişti. Gelin hep beraber haberin detaylarını inceleyelim.

Eylül Ayı Enflasyon Oranı Ne Kadar, Ne Zaman Açıklanacak?

Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından eylül ayı enflasyon verilerinin açıklanacağı tarih belirlendi. Eylül ayı enflasyon verileri 3 Ekim Salı günü saat 10.00’da açıklanacak.

Ekonomistlerin Beklentisi Ne?

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 5,0 artmasını bekliyor. AA Finans’ın, TÜİK tarafından 3 Ekim Salı günü açıklanacak eylül ayı enflasyon verileri hakkında ki anket, 12 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Anket sonuçlarına göre ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 5,0 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin eylül ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 4,05 ve en yüksek yüzde 9,0 aralığında oldu.

enflasyon1
Ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 5,00) göre bir önceki ay yüzde 56,37 olan yıllık enflasyonun yüzde 61,91’e çıkacağı hesaplanıyor. Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi eylülde yüzde 65,50 oldu. Tüketici Fiyat Endeksi, ağustos bir önceki aya göre yüzde 9,09 artış göstermişti.

Ağustos Ayı Enflasyon Verileri

TÜİK verilerine göre, ağustosta TÜFE yüzde 9,09’la beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Yıllık bazda TÜFE yüzde 58,94’e yükseldi. Yurt İçi ÜFE ağustosta yüzde 5,89 artarken, yıllık bazda yüzde 49,41 oldu.

Çekirdek enflasyon olarak açıklanan işlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE’deki değişim, bir önceki aya göre yüzde 9,32 arttı. Çekirdek enflasyon yılılk bazda yüzde 63,52 oldu.

Yorum gönder