Filistin Başkanı Mahmud Abbas 3 Günlük Yas İlan Etti, Neden?

abbas

Filistin Başkanı Mahmud Abbas 3 Günlük Yas İlan Etti, Neden?

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırı nedeniyle 3 gün yas ilan ettiği belirtildi.

Ülkesine Döndü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD Başkanı Biden ile bugün gerçekleştireceği görüşmeyi iptal etti. Reuters: Mısır ve Ürdün de Biden ile görüşmelerini iptal etti.

Ürdün’de, ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılması beklenen dörtlü zirve için Amman’da bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, İsrail’in Gazze’deki hastane saldırısı sonrasında Ramallah’a dönme kararı aldığı belirtildi.

biden

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh, konuyla ilgili X sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Şeyh açıklamasında, Ürdün, Mısır, Filistin ve ABD’nin katılacağı dörtlü zirve kapsamında Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Devlet Başkanı Abbas’ın ülkesine dönme kararı aldığını ve Filistinli yöneticileri acil toplantıya çağırdığını kaydetti.

Filistin yönetiminde yarın yapılacak dörtlü zirveyle ilgili ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Ürdün Kraliyet Divanından yapılan yazılı açıklamada, Kral 2. Abdullah’ın çarşamba günü ABD Başkanı Joe Biden, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geleceği belirtilmişti.

abbas1

İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesini bombalaması sonucu ölenlerin sayısının 500’e yükseldiği açıklandı.

Abbas Açıklama

Mahmud Abbas yaptığı açıklamada “Gazze hastanesinin hedef alınması kabul edilemeyecek kadar iğrenç bir savaş katliamıdır. İsrail tüm kırmızı çizgilerimizi geçti. Bu savaşı durdurmak dışında başka herhangi bi konuşma kabul edilemez, vatanımızı bırakmayacağız, kimseden bunu bizim vatanımızdan kovmasına izin vermeyeceğiz” sözlerini ifade etti.

Yorum gönder