Google 25. Yaş Gününü Özel Doodle İle Kutluyor!

google1

Google 25. Yaş Gününü Özel Doodle İle Kutluyor!

Google 25. Yaş Gününü Özel Doodle İle Kutluyor!

Google’ın tarihi, doğum günü kutlaması ile gündeme geldi. Özel günlerde günün anlam ve önemine uygun Doodle hazırlayan Google, bu kez kendisinin 25. doğum gününü kutladı

Google Nasıl Kuruldu?

Google’ın kuruluşu 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı. Google siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiye PageRank adı verildi, bu sisteme göre sayfa dizinlerinin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Google 25. Yaş Gününü Özel Doodle İle Kutluyor!

İsmi Nasıl Bulundu?

Page ve Brin yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak “BackRub” ismini koymuştu. Ama daha sonra, “googol” sözcüğü üzerinde orijinal bir imla değişikliği yapılarak, bu arama motoru Google olarak isimlendirildi. Google arama motoruyla insanlara büyük bir bilgi kaynağının sunulduğunu belirtmek için bu isim konulmuştu. Çünkü googol on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu. Başlangıçta Google; Stanford Üniversitesi’nin alt-alan adı olarak google.stanford.edu alan adını kullandı.

google3

Ne Zaman Kuruldu?

Bugün kullandığı alan adını 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi ve 4 Eylül 1998’de Google şirketi resmi olarak kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan bir öğrenci olan Craig Silverstein, ilk çalışan olarak işe alındı.

Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8,4’lük bir artışla, 2001 Mayıs ayında Google’ın tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.

Yorum gönder