Green Card Nedir? Green Card Çekilişi Bugün Başlıyor! Başvuru Detayları

green1

Green Card Nedir? Green Card Çekilişi Bugün Başlıyor! Başvuru Detayları

Green Card Nedir? Green Card Çekilişi Bugün Başlıyor! Başvuru Detayları

ABD Freetown Büyükelçiliği, DV 2025 Green Card çekilişi başvuru tarihlerini yaptığı açıklamada duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) çalışma hakkı kazanmak isteyen kişiler, Green Card başvuru detaylarını merak ediyor. Gelin hep birlikte haberin detaylarını inceleyelim.

Green Card Nedir? Green Card Çekilişi Bugün Başlıyor! Başvuru Detayları

2023 Başvuru Tarihleri

ABD Freetown Büyükelçiliği, DV 2025 Green Card çekilişi başvuru tarihlerini açıkladı. Açıklamaya göre; bu yıl Green Card başvuruları 4 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da başlayacak. Son başvuru ise 7 Kasım 2023 Salı günü TSİ 20.00’ye kadar yapılabilecek.

Pasaport Kaldırıldı

2024 Green Card çekilişi başvurularında artık pasaport şartı aranmayacak. Başvurmak isteyenler pasaportlarını yenilemeden başvuruda bulunabilecek.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Green Card çekilişi için başvurular, DV Lottery’e ücretsiz bir şekilde yapılabilir. Bu nedenle resmi bir kuruma gerek kalmadan DV Lottery resmi internet sitesinden (http://dvprogram.state.gov) Green Card başvurusu yapılabilir.

green2

Başvuru sitesi İngilizce olduğu için tüm aşamaların iyi anlaşılması ve doğru cevaplanması gerekir. Ayriyeten Green Card başvurusu yapan kişiler, bilgilerini hatasız bir şekilde girmelidir.

Başvuru Şartları

• Amerikan hükümeti her yıl Green Card çekilişine katılım için uygun ülkeler listesi açıklıyor. Türkiye, şimdilik uygun ülkeler arasında yer alıyor.

• Green Card başvurusu yapabilmek için en az lise mezunu olmak şart ya da son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmayı belgelemek gerekiyor.

• Başvurmak için 18 yaşın üstünde olma şartı aranıyor.

• Başvuruların mutlaka resmi web sayfası üzerinden yapılması gerekiyor. Posta veya elden başvuru kesinlikle kabul edilmiyor.

• Başvuru için istenilen fotoğraf verilen ölçülerle birebir uyumlu olmalı. Fotoğraf yüzünden pek çok aday elenebiliyor.

pasaport

• Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen konfirmasyon numarasını iyi saklamak gerekiyor. Bu numarayı tekrar isteme şansınız bulunmuyor.

• Başvurmak için belli bir maddi güce sahip olmak gerekmiyor.

• Başvurmak için İngilizce yeterliliği istenmiyor.

• Evli çiftlerin başvurusu şanslarını ikiye katlayabiliyor, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card sahibi oluyor.

Başvuru Ücretli Mi?

Green Card çekilişi için başvuru yapmak ücreti bulunmamaktadır. Ama başvuru yapacak kişiler, başvuruyu yapmak için yeterli İngilizce bilgisine sahip değillerse, aracı kurumlara başvurarak onların yardımıyla da başvuru yapabilmektedir. Böyle durumlarda başvuru hizmetini satın almak için aracı kuruma belirli bir ödeme yapılması gerekir.

Ama çekiliş sonuçlanınca Green Card almaya hak kazanılırsa, sonrasında Amerika’ya gitmek için başvuru aşamasında farklı kalemlerde bazı ödemeler yapılması gerekebilir.

Yorum gönder