Grok Ne, Nasıl kullanılır, Ne Zaman Çıkacak?

grok2

Grok Ne, Nasıl kullanılır, Ne Zaman Çıkacak?

Elon Musk, geçtiğimiz haftalarda tanıttığı ve ChatGPT’ye rakip olması beklenen Grok AI’nin X üzerinde ne zaman çıkacağını duyurdu. Musk, üç ayrı abonelik planı sunduğu platformda yapay zeka özelliğini en üst kademe Premium+ kullanıcıları için kullanıma sunacak.

Grok Nedir?

Grok, xAI tarafından geliştirilen ve büyük dil modellerine (LLM’ler) dayanan, konuşmaya dayalı, üretken bir yapay zeka sohbet robotudur.

Grok Ne, Nasıl kullanılır, Ne Zaman Çıkacak?

OpenAI’nin ChatGPT’sinin yükselişine doğrudan yanıt olarak Elon Musk tarafından bir girişim olarak geliştirilmiştir. Chatbot’un “mizah anlayışına sahip” olduğu ve Twitter’a (X) doğrudan erişim sağladığı belirtilmiştir.

Kasım 2023’te xAI, belirli kullanıcılar için büyük dil modellerini (LLM) temel alan bir sohbet robotunun önizlemesini yapmaya başladı; erken erişim programına katılım, doğrulanmış kullanıcılarla sınırlı oldu.

Nasıl Kullanılır?

Elon Musk’ın yapay zeka sohbet asistanı şu an için kısıtlı kullanıcıya hizmet veriyor. İsteyen kullanıcılar bu aracı deneyimlemek için listeye adını yazdırabiliyor.

grok1 1

Grok’un sitesine girdiğinizde sağ tarafta oturum açmanız için bir buton olduğunu göreceksiniz. Bu butona tıkladığınızda X hesabınıza giriş yapmanız isteniyor. Eğer aynı cihazda daha önce X’te oturum açtıysanız otomatik olarak yapay zekâ sistemine de giriş yapmanız sağlanıyor.

Bu adımları izleyerek uygulama için ‘erken erişim programı’na başvuruda bulunmuş oluyorsunuz. Tam da bu noktada karşınıza bir uyarı çıkıyor.

Bu uyarıda söz konusu programın sadece doğrulanmış kullanıcılar tarafından kullanılabileceği belirtiliyor. Yani öncelikle X Premium’a ücretli abone olmalısınız. Sonrasında Grok’u deneyimlemeye hak kazanabilirsiniz.

grok3 scaled

Ne Zaman Çıkacak?

Elon Musk, yapay zeka sohbet robotu Grok AI’nin gelecek hafta X üzerinden çıkış yapacağını duyurdu. Diğer yandan bu özelliğin platform üzerinde Premium+ abonelerine özel olacağı belirtildi.

Musk, Grok AI yapay zekasını duyurduktan sonra platforma üç ayrı abonelik planı sundu.Basic, Premium ve Premium+ planlarıyla kullanıcılar özelliklerden kademeli olarak faydalanabiliyor.

Yorum gönder