İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir?

imam hatip mezunlari kpssde nereleri tercih edebilir

İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir?

Son yıllar da İmam Hatip mezunları alımlarında kadrolar arttırılınca İmam Hatip okumak isteyen ve okuyan öğrenciler mezun olduktan sonra KPSS sınavına girip nereleri tercih edebileceklerini merak ediyor. Bizde bu makalemizde İmam Hatip Mezunları KPSS’de Nereleri Tercih Edebilir? sorusunun yanıtını cevaplandırdık. Gelin hep birlikte tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

KPSS Merkezi Atama Nedir?

kpss merkezi atama nedir

KPSS merkezi atama lise mezunlarının girebileceği 2 yıl bir yapılan KPSS ortaöğretim sınavıdır. İmam Hatip lisesi mezunları KPSS ortaöğretim sınavı girip 2049 nitelik kodlu kadrolara başvuruda bulunabilir. Ayrıca İmam Hatip lisesi mezunları KPSS ”Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT)” sınavına katılıp yeterli puanı alarak Diyanet İşleri Başkanlığının açtığı özel kadrolara yerleşebilmektedir.


KPSS DHBT Sınavı Nedir?

kpss dhbt sinavi nedir

KPSS DHBT sınavı Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili diğer kurum ve kuruluşlara personel alımı için yapılan sınavdır. Bu sınava İmam Hatip mezunları, İlahiyat mezunları (2 ve 4 yıllık) , islami ilimler bölümü mezunları ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği mezunları başvurabiliyor. Bu sınava girmeye hak kazanmanız için KPSS’den belli bir baraj puanı almanız gerekiyor. Bazen 50, bazen 60 olarak belirlenen baraj puanını aşanlar DHBT sınavına katılarak Diyanet’in açtığı kadrolara atanma şansına sahip olabilirler.

KPSS ortaöğretim oturumunda barajı aşıp DHBT’de de yeterli puanı alanlar aşağıda belirttiğimiz kadrolara veya iş ilanlarına başvurabilirler:

  • İmam-Hatip
  • Kayyım
  • Kuran Kursu Öğreticisi
  • Müezzin

Diyanet İşleri Başkanlığı ilana çıktığı kadrolara alım yapmak için sadece yazılı sınavlarda alınan puanlara bakmıyor. Açılan kadrolara atanmanız için mülakatta da başarılı olmanız gerekir. diyanet İşleri genellikle alım yapacağı kişi sayısının üç katı kadar adayı mülakata çağırır. Bu mülakatlarda alınan puanlar da dikkate alınarak atamalar yapılır.


2001 Nitelik Koduyla Atanama

2001 nitelik kodu: herhangi bir liseden mezun olma şartıdır. İmam Hatip lisesi mezunları yukarıdaki atamalarında dışında bu kadrolara başvuruda bulunabilir.


İmam Hatip Mezunlarının Tercih Edebileceği Üniversite Bölümleri

imam hatip mezunlarinin tercih edebilecegi universite bolumleri

Bildiğiniz gibi meslek İmam hatip okullarında eskiden uygulanmakta olan katsayı farkı tamamen kaldırılmıştır. Bu yüzden, bu liselerden mezun olan tüm öğrenciler, istediği üniversite bölümünü, herhangi bir puan kırılması yaşamadan tercih edebilir. Ancak bunun için, tercih etmeyi düşündükleri bölümlerle ilgili LYS sınavlarına da girmeleri gerekmektedir. Kısacası, imam hatip öğrencileri, mezun olduklarında imam veya vaiz oldukları gibi, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olabildikleri gibi doktor, hemşire, öğretmen, mühendis, mimar, arkeolog, beden eğitimi öğretmeni, odyolog, psikolog vb. de olabilirler. Bu konu ile ilgili hiçbir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yorum gönder