İstanbul’da Toplu Taşımaya İndirim Mi Yapıldı, Ücretler Ne Kadar?

istanbul1 1

İstanbul’da Toplu Taşımaya İndirim Mi Yapıldı, Ücretler Ne Kadar?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, kentteki toplu ulaşım araçlarında kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kartla yapılan ödemelerde alınan ücretlerde yüzde 33,33 indirim uygulanacak.

UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce’nin başkanlığında Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. Toplantıda, kentteki toplu ulaşım araçlarında kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kartla yapılan ödemelerde alınan yüksek ücret konusu konuşuldu.

İstanbul'da Toplu Taşımaya İndirim Mi Yapıldı, Ücretler Ne Kadar?

Görüşmede, İstanbul Kart haricinde, söz konusu kartlardan otobüs, vapur, metro ve tramvay hatlarında 15 lira yerine 30 lira, metrobüste ise 22,25 lira yerine 60 lira ödenen ücrette indirime gidilmesi konuşuldu.

Ödemelerde yüzde 33,33 indirime gidilerek, kredi kartı, banka kartı veya ön ödemeli kartla yapılan ödemelerde otobüs, vapur, metro ve tramvay hatlarında alınan ücretin 30 liradan 20 liraya, metrobüste ise 60 liradan 40 liraya düşürülmesi istendi.

Bu haliyle yapılan oylamada gündem maddesi, oy birliğiyle kabul edildi. Tarife değişikliği 1 Kasım itibarıyla geçerli olacak.

istanbul2

8+1 Taksi

Toplantıda, gündem maddeleri arasındaki “taksi taşımacılığı talepleri” de görüşüldü.

Kentteki taksi sorununun çözülmesi için minibüs ve taksi dolmuştan 8+1 taksiye dönüşüm hakkı kazanan ve dönüşümünü yapan hak sahiplerinin, “Plakalarını ilk 3 yıl içerisinde satamazlar” şartı iptal edildi.

8+1 taksiye dönüşmeyen hak sahiplerine ise yılbaşına kadar süre verildi. Toplantıda ayrıca parkomat ve yayalaştırma projeleriyle ilgili kararlar da alındı.

 

Yorum gönder