Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir? KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

kac dersten kalinca kyk bursu kesilir

Kaç Dersten Kalınca KYK Bursu Kesilir? KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bursu alan öğrencilerin en çok merak ettiği durumlar arasında yer alan bursun kesilme durumları hakkında merak edilenleri sizler için hazırladık.

KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

  1. Öğrencinin vefat etmesi durumunda aylık olarak düzenli bir şekilde aldığı KYK bursu varislerine yada ailesine kalmayacak olup vefat ettiği ay itibariyle öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilmektedir.
  2. Bir öğrencinin 4 sene bitirdikten daha sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. “Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.”
  3. Eylül 2018 senesinde KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesin olarak kesilir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.
  4. Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.
  5. Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.
  6. Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması ardından okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.
  7. Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.
  8. 2 sene okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 sene de orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 sene kalsa bile 4. senesini doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.
  9. 2015 senesi sonu itibariyle yayımlanan Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmeliğinde burs verilmeyecek kişiler başlığındaki “asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler” ibaresi kaldırıldı. Yani artık asgari ücret düzeyinde çalışan öğrencilerin bursları kesilmeyecektir. Ancak asgari ücret düzeyinde sigortalı bir işte çalışan ve ilk defa burs başvurusu yapacak öğrencilerin başvuru sonrasın sosyal durumları göz önüne alındığı için burs çıkma olasılığı çok azdır. Fakat burs alan öğrenciler asgari ücret düzeyinde bir işte çalışırsa bursları kesilmez.

kac dersten kalinca kyk bursu kesilir1

Yorum gönder