Kanada’daki En İyi Üniversiteler Listesi 2023

kanadadaki en iyi universiteler listesi 2023 e1674222074898

Kanada’daki En İyi Üniversiteler Listesi 2023

Kanada’daki En İyi Üniversiteler öğrencilerin en çok merak ettikleri arasında yer aldı. 2023 yılı ile birlikte günümüzde birçok öğrencinin hayali yurtdışında okumak Kanada’da öğrenciler tarafından en popüler olan ülkedeler birisi.  Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en iyi üniversiteler 2023 listesini paylaştık.

Kanada’daki En İyi Üniversiteler 2023

kanada daki en iyi universiteler 2023 e1674222099191

Kanada’daki yüksek kaliteli eğitim sistemi, uygun fiyatlı yükseköğretim kurumları, diğer ülkelere göre makul aylık yaşam giderleri ve üniversiteden mezun olduktan sonra geniş iş imkanları olması öğrenciler tarafından cazip gelmekte. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’den sonra yurtdışında eğitim için en popüler 3. ülke konumunda. Kanada’daki en iyi üniversiteler listesi aşağıdaki gibidir. Bu üniversitelerden hangisinde eğitim alacağınıza karar verdikten sonra, üniversitelerin resmi web sitesine giderek kabul için gerekli şartlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz:

 1. Toronto Üniversitesi
 2. İngiliz Kolombiya Üniversitesi
 3. McGill Üniversitesi
 4. McMaster Üniversitesi
 5. Montreal Üniversitesi
 6. Alberta Üniversitesi
 7. Calgary Üniversitesi
 8. Ottawa Üniversitesi
 9. Waterloo Üniversitesi
 10. Batı Üniversitesi
 11. Dalhousie Üniversitesi
 12. Laval Üniversitesi
 13. Queens Üniversitesi
 14. Simon Fraser Universitesi
 15. Victoria Üniversitesi
 16. York Üniversitesi
 17. Manitoba Üniversitesi
 18. Saskatchewan Üniversitesi
 19. Carleton Üniversitesi
 20. Concordia Üniversitesi

Kanada Üniversiteleri Kabul Şartları

kanada universiteleri kabul sartlari 2023 e1674222122380

Her yıl binlerce öğrenci, yüksek eğitim için kaliteli bir eğitim sistemine ve önde gelen üniversitelere sahip Kanada’yı tercih ediyor. Kanada üniversiteleri, Amerika, İngiltere ve dünyadaki birçok prestijli üniversiteye benzer akademik kalite açısından öğrencilere birçok derece ve program sunmaktadır. Kanada’da birçok ülkede olduğu gibi lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Kanada’daki üniversiteler, yabancı öğrencilerin mezun oldukları okuldan diploma ve transkript ve TOEFL ve IELTS gibi uluslararası statüde İngilizce dil yeterlilik sertifikaları sağlamalarını şart koşar.

Bazı üniversiteler tarafından düzenlenen “Yeterlilik” sınavı Öğrencilerin İngilizce seviyelerini değerlendirebilir. Kanada’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürse de üniversitelerin düzenlediği 1 yıllık yüksek lisans programlarında da eğitim verilmektedir. Genel olarak yüksek lisans programlarının 1 yılda tamamlanabilmesi için dersin sonunda öğrencilerin üniversite danışmanları rehberliğinde bir yüksek lisans tezi hazırlamaları gerekmektedir.

kanada da universite okumak icin gerekenler 2023 e1674222185252

Ancak bazı yüksek lisans programlarında yüksek lisans tezi şartı aranmaz ve öğrencinin final sınavını geçip başarılı olması yeterlidir. Kanada üniversitelerinde lisansüstü programlara başvurmak için lisans eğitiminizin son yılında olmanız ve yüksek not ortalamasına sahip olmanız gerekir. Kanada’daki üniversiteler ayrıca, öğrencilerin kabul sürecinde GRE (Graduate Record Examination) veya GMAT (Graduate Management Admissions) sınavlarına girmelerini şart koşar. TOEFL veya IELTS gibi İngilizce dil becerilerini onaylayan sınav sonuçlarına ve uluslararası dil sertifikalarına sahip olmalarını gerektirir.

Öğrencilerin bu belgelere ek olarak lisans öğretmenlerinden aldıkları tavsiye mektupları ve üniversitelerde okumak için ne kadar hevesli olduklarını gösteren motivasyon mektupları sunmaları gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Üniversitede Çan Eğrisi Nedir? Çan Eğrisi Not Nasıl Hesaplanır?

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder