Lise Nakil İşlemi Nasıl Yapılır? Lise Nakil İşlemleri Nereden Yapılır?

lise nakil islemi nasil yapilir lise nakil islemleri nasil yapilir e1675280024719

Lise Nakil İşlemi Nasıl Yapılır? Lise Nakil İşlemleri Nereden Yapılır?

Lise Nakil İşlemi Nasıl Yapılır? / Lise Nakil İşlemleri Nereden Yapılır? merak edenler için bu yazımızda Lise Nakil Başvurusu hakkında tüm merak edilenleri ve Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır? sorularını cevaplayacağız. Gelin birlikte Lise Nakil İşlemleri Hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim…

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

lise nakil islemleri nasil yapilir e1675280055934

2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi başlaması ile birlikte tüm öğrencilerin eğitim hayatı da başlamış oldu. Özellikle liseye giden öğrenciler farklı sebeplerden dolayı lise nakil işlemlerinden faydalanmak istiyor. Dolayısıyla böyle durumlarda hem öğrenciler hem de ebeveynler 2023 Lise Nakil İşlemleri Nereden, Nasıl Yapılır? araştırmakta. Bizde bu yazımızda Lise nakil işlemleri hakkında tüm bilinmesi gerekenlere yer vereceğiz…


Lise Nakil İşlemleri Nereden Yapılır?

lise nakil islemleri nereden yapilir e1675280083415

Lise Nakil yapmak isteyen öğrenciler yada veliler tercihler E-Okul üzerinden veya okul müdürlüklerinden bizzat yapabilirler. Tercih işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi veya E-Okul üzerinden yayınlanan tercih listelerinden inceleme yaparak istedikleri ve boş kontenjanlarından inceleyerek yapabilirler.

Tercihler, öğrenci ve velisi tarafından “https://eokul.meb.gov.tr” internet adresinden veya herhangi bir ortaokul veya imam hatip ortaokulunun müdürlüğünden yapılabilecek. Yapılan tercihler ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak. Tercih işlemleri, Bakanlığın “http://www.meb.gov.tr” veya “https://eokul.meb.gov.tr” internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre yapılacak.

Nakil İçin Kaç Tercih Yapılır?

Öncelikle bilmelisiniz ki nakiller için her dönemde, “merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar” için en fazla 3, “yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar” için en fazla 3, “pansiyonlu okullar” için de en fazla 3 okul tercih edilebilecek. Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, nakil tercih dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercih edebilecek. Tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Lise 12. Sınıf 2023 Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? 2022-2023 Okulda Kalma Var mı?

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder