Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 2023 Öğrenci Pasaportu Fiyatı Ne Kadar?

ogrenci pasaportu nasil alinir 2023 ogrenci pasaportu fiyati ne kadar

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 2023 Öğrenci Pasaportu Fiyatı Ne Kadar?

Yurt dışına çıkmak isteyen öğrenciler Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? araştırmakta. Öğrenci Pasaportu 2023 Ücreti Ne Kadar? merak edenler için yazımızda tüm detayları ve 25 yaş üstü pasaport nasıl alınır? ve Öğrenci Pasaportu için Gerekli Evraklar listesini de sizler için hazırladık…

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

ogrenci pasaportu nasil alinir 2023

Yurt dışına seyahat etmek ya da yurt dışında eğitim almak isteyen öğrenciler Öğrenci Pasaportu hakkında araştırmalar yapmakta. Gerekli şartları taşıyan öğrenciler öğrenci pasaportu alabilmektedirler. Öncelikle belirtelim ki Bordo pasaport, umumi pasaport ile aynıdır ve aynı haklara sahip olunur. Ayrıca 25 yaşını doldurmamış ve yurt dışına çıkmak isteyen öğrencilerin alabildiği bir pasaport türüdür Öğrenci Pasaportu.

Yurt dışına ne amaçla çıkıyor olursa olsun 25 yaşını doldurmamış her öğrenci öğrenci pasaportu alabilmektedir. Bununla birlikte MEB’e bağlı kreşe giden öğrenciler, ilkokul öğrencileri, lise öğrencileri ve üniversite öğrencileri öğrenci pasaportu için başvurabilir. Burada ki önemli ayrıntı bir öğrenci 18 yaşını doldurmamış ise, ebeveynleri ile birlikte başvurmak zorundadır.

Öğrenci pasaportu günümüzde nüfus müdürlüklerinden randevu sistemi ile alınmaktadır. Öğrenci pasaportu bir bordo pasaport türü olduğundan, randevu alırken bordo pasaport seçeneğinin işaretlenmesi gerekir. Yani sistem üzerinde randevu alırken öğrenci pasaportu olarak ayrı bir seçenek yok. Randevunuzun geldiği gün nüfus müdürlüğünde görevli olan memura öğrenci belgenizi göstermeniz, öğrenci pasaportu almanız için yeterli olacaktır.


Öğrenci Pasaportu Kaç Yıllık Alınır?

ogrenci pasaportu kac yillik alinir

Yurt dışında öğrenci değişim programları ile eğitim alan, yüksek lisans programlarında olan ya da dil kursu alacak olan öğrenciler de, öğrenci pasaportu için başvuru yapabilmektedirler. Öğrenci pasaportu ile 2022 yılı itibariyle başta Japonya, Sırbistan, Güney Kore, Fas, Güney Afrika, Arjantin, Brezilya, Kolombiya, Meksika ve Peru olmak üzere 77 ülkeye vizesiz olarak gidilebilir. Bu ülkelerde vizesiz olarak konaklayabileceğiniz süreler farklılık göstermektedir.

18 yaşın altında olan öğrencilerin alabileceği öğrenci pasaportu 5 yıllıktır. 18 yaşını geçmiş olan öğrenciler için bu süre eğitim hayatlarının devam ettiği süre kadardır. Yani bir öğrenci eğitim hayatının 6 yıl boyunca devam edeceğiniz kanıtlarsa, bu durumda 6 yıllık pasaport alabilir. Fakat eğitim süresi 1 yıl ise, o zaman 1 yıllık pasaport alabilecektir.

Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Evraklar

Başvuru yaptıktan sonra randevu anında aşağıdaki belgelerin tamamlanmış olmasına özen gösterin. Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir:

 • Nüfus cüzdanının aslı
 • Biyometrik fotoğraf (2 tane)
 • Eski pasaport (varsa)
 • Defter ücreti
 • Öğrenci belgesi
 • Harçsız pasaport talep yazısı

2023 Öğrenci Pasaportu Ücreti Ne Kadar?

2023 ogrenci pasaportu ucreti ne kadar

Öğrenciler harçsız pasaport alabildiği için 25 yaşından küçük öğrenciler pasaport harcından muaftır. 25 yaşından büyük öğrenciler pasaport almak istiyorlarsa standart prosedüre tabi tutulurlar. 2023 öğrenci pasaportu ücretleri kaç yıllık olacağına göre ücretleri de değişmektedir. tüm listeyi aşağıdan bulabilirsiniz.

 • 6 aya kadar: 689,74 TL (309,40 TL)
 • 1 yıl: 1083,12 TL (452,30 TL)
 • 2 yıl: 1646,11 TL (738,40 TL)
 • 3 yıl: 2338,53 TL (1049,00 TL)
 • 3 yıldan fazla: 3295,70 TL (1478,30 TL)
Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Tüm pasaportlar için yurt içinde öngörülen çıkış süresi 5 – 7 gün arasındadır. Yurt dışı başvuruları ise 7 – 10 gün arasında tamamlanır. Pasaportlar, bu sürelerin ardından PTT aracılığı ile sahiplerine ulaştırılır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralaması 2023

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder