Üniversitede Öne Çıkmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

universitede one cikmak icin 5 ipucu

Üniversitede Öne Çıkmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

Lise sonrası, ilgi alanınız hakkında bilgiler edinmek için harika bir zamandır, ancak eğitiminiz için bir ton para ödüyorsunuz, bu nedenle muhtemelen deneyimden olabildiğince fazlasını elde etme fırsatından yararlanmalısınız. Öne çıkmanıza yardımcı olacak konuşacak çok fazla insan, katılabileceğiniz etkinlikler ve yapılacak şeyler var. Bu Yazımızda Üniversitede Öne Çıkmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucunu bir araya getirdik…

Üniversitede Öne Çıkmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu

universitede one cikmaniza yardimci olacak 5 ipucu

 

Pek çok öğrenci, kurumlarının sağladığı kariyer ve kişisel gelişim için tüm fırsatları unutarak sınıfa gidiyor ve ayrılıyor. Kalabalığın arasından sıyrılmak ve eğitiminizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız okumaya devam edin. Bunlar, üniversitedeki performansta ve genel memnuniyet için gerçekten fark yaratan, lise sonrası kariyerde kişisel olarak uygulamanızı önerdiğimiz şeylerdir.


1. Kendinizi Hocalara Tanıtın

universitede kendinizi hocalara tanitin

 

Bu ipucu hayat değiştiriyor özellikle içe dönük biriyseniz , konfor alanınızdan biraz çıkmanızı gerektirir , ancak gerçekten uzun bir yol kat eder. Her dersin ilk dersinden sonra, profesöre yaklaşmaya çalışın, onlara kendinizi tanıtın ve dersle ilgili gerçekten ilginç bulduğunuz bir şeyden bahsedin. Onları araştırdıysanız, çalışmalarıyla neden ilgilendiğinizi veya neden derslerini dört gözle beklediğinizi de söyleyebilirsiniz. Tek başına bu tartışma, profesörün sizi farklı görmesini sağlar – artık yüzlerce kişiden biri değilsiniz.

Herhangi bir soruları varsa potansiyel olarak başvuracakları kişi olabilirsiniz veya özellikle araştırma çalışmalarıyla ilgileniyorsanız ve gelecekte onlarla çalışmak istiyorsanız, profesyonel bir ilişkinin başlangıcı olabilir. Profesörler, öğrencilerinin ne zaman heyecanlı ve öğrenmeye hevesli olduklarını görmekten hoşlanırlar ve jestinizi unutmazlar. Ayrıca, endüstri liderleriyle bağlantı kuracak ve ne yaptıkları hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.


2. E-postalarınızı Okuyun

universitede gelen e postalarinizi ve maillerinizi okuyun

Pek çok öğrenci, görünüşte işe yaramaz duyurular nedeniyle okul e-postalarını düzenli olarak kontrol etmiyor. Burslar , ağ oluşturma etkinlikleri, sizi ücretsiz hediye kartlarıyla ödüllendiren hızlı anketler ve çok daha fazlası hakkında sık sık e-postalar gelir. E-postanızı düzenli olarak kontrol ederseniz, ara sıra kendiniz için harika fırsatlar bulacaksınız. Üniversiteler  bilgilerinin çoğunu e-posta yoluyla dağıttığından, bu ipucu tek başına okuduğunuz üniversitenin kaynaklarından yararlanmanın en iyi yoludur.


3. Konuşmaktan Çekinmeyin

konusmaktan cekinmeyin

Birçok lise sonrası kurum, öğrencilerinin ne düşündüğünü gerçekten önemser, bu nedenle üniversitenin ele almasını istediğiniz bir şey varsa, sesinizi duyurun. Bu, bir proje son teslim tarihinin çok aceleye getirilmesinden olabilir, bu durumda fikrinizi sınıf temsilcisine iletebilirsiniz veya bu daha büyük bir idari sorun olabilir. Ne olursa olsun, o departmanla ilgili birine e-posta göndermekten ve sesinizi duyurmaktan korkmayın. Ne kadar etkisi olabileceğine şaşırabilirsiniz.


4. Üniversite Kulüplerine Katılın

universite kuluplerine katilin

 

Üniversiteler ve kolejler, sempozyumlar, etkinlikler, misafir konferanslar veya tamamen başka bir şey olsun, her zaman devam eden şeyler vardır. İlginç bulduğunuz bazı etkinliklere katılmak için zaman ayırın ve insanlarla paylaşılan tutkular hakkında konuşun. Etkinliklere katılmak dışında, üst sınıflara, asistanlara, projelerde çalışmış veya hayran olduğunuz şirketlerde çalışmış profesörlere mesaj atmaktan korkmayın.

Birçok üniversite son teknoloji araştırmalar yapan gerçekten inanılmaz profesörlere ev sahipliği yapıyor ve bu insanlara erişiminiz var. Onlarla kahve içmek için veya sanal ortamda buluşmak sizin için çok hızlıysa, onlara e-posta yoluyla bazı sorular sormanız yeterlidir. Sizin yerinizde olan ve şimdi yıllar içinde olanlardan inanılmaz bir miktar öğrenebilirsiniz. Ayrıca, insanlar öğrencilere yardım etmeyi sever. Bağlantılar oluşturmak, kariyerinizde ilerlemenin en iyi yoludur.

5. Ders Dışı Etkinliklere Katılın

Bu bariz bir tavsiye gibi görünüyor, ancak kulüplerden/topluluklardan ne kadar kazanabileceğiniz inanılmaz. Mesele şu: birçok müfredat dışının gerçekten insanlara ihtiyacı var, bu yüzden daha büyük kulüpler için daha fazla çaba gerektirse de bir rol almak mümkün. İkincisi, ders dışı dersler, sınıf dışındaki konularda bilginizi artırmanın en iyi yollarından biridir. Örneğin, pazarlama/strateji ile ilgileniyorsanız, bir kulübün reklam ekibinin parçası olmak için başvuruda bulunmak isteyebilirsiniz. Yarışmalara katılmak da inanılmaz derecede değerlidir. Özgeçmişinizde akademik olmayan projelere sahip olmak işverenler için çok çekicidir ve staj ararken kullanışlıdır.

Bu ipuçlarını takip ederseniz, eğitiminizden gerçekten en iyi şekilde yararlanacak ve gelecek yıllarda size fayda sağlayacak bir avuç kaynak, bağlantı ve beceri ile ayrılabileceksiniz.

İyi şanlar!


İlginizi Çekebilir 👇

👉İlk Defa KYK Yurdunda Kalacak Öğrenciler İçin İhtiyaç Listesi

👉Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 6 Soru

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder