Zürafa Adası Nerede, Türkiye’ye Ne Kadar Uzaklıkta?

zurafa

Zürafa Adası Nerede, Türkiye’ye Ne Kadar Uzaklıkta?

Ege Denizi’nde stratejik öneme sahip Zürafa adası gündem haline geldi. Sosyal medyada Zürafa adasının egemenlik haklarına ilişkin iddialar sonrası Zürafa adası merak konusu oldu. Gelin hep birlikte haberin detaylarını inceleyelim.

Zürafa Adası Nerede, Türkiye'ye Ne Kadar Uzaklıkta?

Zürafa Adası, Ege’nin Trakya Denizinde ıssız kayalık bir adadır. Adada tek bir tane deniz feneri vardır. Ada 9 metrelik bir kayanın üstünde duran fenerden ibarettir ama stratejik öneme sahip. Yunanistan medyasında yer alan haberlere göre Türkiye, stratejik açıdan önemli olan Zürafa Adası’nı ilhak etti.

Ege Adaları

Yunanistan yarımadası ile Anadolu yarımadası arasında yer alan ve toplam alanı 23.000 kilometrekare kadar olan 3000’e yakın ada ve adacığa Ege Adaları adı verilir. Ege denizindeki adalar, yüz ölçümleri çok farklı ve sayıları çok fazla olmasına rağmen yine de gruplara ayrılabilirler.

En alt bölümdeki adalar olan Rodos, Girit, Kerpe ve Çuha Adası, Anadolu ve Yunanistan yarımadalarının ana kara parçalarının dışında bulunurlar. Diğer adaların hemen hemen hepsi Türk ve Yunan ana kara parçalarının önünde bulunan bölgelerde toplanmışlardır.

Screenshot 1 8
Bu ada gruplarından Mora yarımadasının doğusunda bulunanlara Kiklatlar, Yunanistan’ın orta bölümünün kıyıları önünde bulunanlara Tesalya Adaları (Kuzey Asporatlar ya da Şeytan Adaları), Ege denizinin orta bölümünde, Anadolu kıyılarına yakın olanlara Saruhan Adaları (Doğu Asporatlar), Batı Anadolu’nun güney ucunda yer alanlara da On iki ada (Güney Asporatlar) denir. Asporat (Sporat) Yunanca “dağınık” demektir, Kiklat ise “çember” demektir.

Yorum gönder