Fatih Portakal 2024 Asgari Ücreti Açıkladı! Ne Kadar?

sgari

Fatih Portakal 2024 Asgari Ücreti Açıkladı! Ne Kadar?

Asgari ücrette en son zam Temmuz ayında yapılmıştı. Yeni yapılan zamla birlikte  8 bin 500 liradan 11 bin 402 TL’ye yükseltilen asgari ücrete yeni yılda yapılacak olan zam merakla bekleniyor.

Gazeteci Fatih Portakal, yeni yılda asgari ücret tartışmalarına dahil olarak kendisine yönelik yetkililerden gelen bilgileri kamuoyuna aktardı.

Fatih Portakal 2024 Asgari Ücreti Açıkladı! Ne Kadar?

Türkiye’de resmi olarak asgari ücret alanların sayısının yüzde 40 olması sebebiyle , birçok işletmenin göstermelik olarak asgari ücretin çok az üzerinde ödemeler yaptığını hatırlatan Portakal, fiilen asgari ücret ve yakınında maaş alanların toplumun yüzde 70’ini oluşturduğunu dile getirdi ve kendisine sorulan asgari ücret sorusuna şu şekilde cevap verdi:

“Dün hadi dedim geldi yine kasım ayı çünkü aralık ayında toplanacak taraflar ve ne kadar olacak diye bakındım. Bana dün söylenen asgari ücretin 16 bin 500 ile 16 bin 900 lira arasında olacağı yönünde” sözlerini ifade etti.

fath

2024 itibarıyla çalışan maaşlarında belirlenecek taban sınırın 16 bin 500 ile 16 bin 900 lira arasına getirilebilmesi içinse yeni yılda asgari ücretlinin maaşına yüzde 45’in üzerinde zam yapılması gerekiyor.

Geçen yıl Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), işverenler ile anlaşamayarak asgari ücret pazarlığını terk etmiş ve yeni asgari ücret hükümet ve işverenlerin onayıyla kabul edilmişti.

Yorum gönder