Konut Satışı Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

konut

Konut Satışı Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Konut Satışı Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Ağustos ayına ilişkin konut satış istatistikleri yayınlandı. Türkiye genelinde konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 azalarak 122 bin 91 oldu. Veri yılın en yüksek satışı olarak kaydedildi.

Ne Kadar Konut Satıldı?

Satış sayılarına göre İstanbul 11 bin 7 konut satışı , yüzde 9,0 pay Ankara, 6 bin 504 konut satışı ve yüzde 5,3 pay ile İzmir’de ev satıldı. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 39 konut ile Ardahan, 67 konut ile Hakkari ve 139 konut ile Artvin oldu.

konut1

Haziran ayında konut satışları yıllık yüzde 44,4 düşüşle iki yılın en sert yıllık düşüşünü kaydetmiş, ardından Temmuz’daki aylık artışla, konut satışlarındaki 5 aylık düşüş serisi de durmuştu. Ağustos ayı verisi ise yılın en yüksek satışı olarak kaydedildi.

Konut satışları Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 15,5 azalışla 797 bin 418 olarak gerçekleşti.

Yabancılara Konut Satışı Oranları

Yabancılara yapılan konut satışları ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,0 azalarak 3 bin 58 oldu. Ağustos ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 2,5 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 66 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 919 konut satışı ile Antalya ve 248 konut satışı ile Mersin izledi.

konut2

Ağustos ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’den 733 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 342 konut ile İran, 220 konut ile Irak ve 141 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

Yorum gönder