KPSS Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Coğrafya Konu Dağılımı

kpss cografya dersine nasil calisilir kpss cografya konu daglilimi

KPSS Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Coğrafya Konu Dağılımı

KPSS sınavına girmek isteyen herkesin en çok önem verdiği derslerden biri de Coğrafya dersidir. Hal böyle olunca KPSS Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Coğrafya Dersinden Nasıl Full Çıkartılır? KPSS Coğrafya Kaç Soru Var? araştırılmakta. KPSS Coğrafya çalışmak için KPSS Coğrafya Konu Dağılımı da bilmek gerekir. Gelin birlikte KPSS Coğrafya Nasıl Fullenir? öğrenelim…

KPSS Coğrafya Dersine Nasıl Çalışılır?

kpss cografya dersine nasil calisilir

KPSS sınavına hazırlanan adayların en çok araştırdığı sorulardan biri de KPSS Coğrafya Dersinden Nasıl Full Çıkartılır? KPSS sınavı için hazırlanan adaylar genel kültür ve genel yetenek sorularına hazırlanmalılar. Genel Kültür Kategorisinde yer alan Coğrafya Dersi içinde araştırmalar başlandı. Gene olarak Coğrafya dersine çalışmak için dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli husus mevcuttur. Öncelikle KPSS Coğrafya dersine hazırlanırken mutlaka harita kullanmalısınız bununla birlikte  her ders için söz konusu olan ders konularını tekrar etmek ve bol soru çözümü de yapılmalıdır.

Özellikle bilmelisiniz ki coğrafya dersine çalışmaya başlamadan önce diğer derslerde olduğu gibi yine bir çalışma planı hazırlamalısınız. Bu planı hazırlarken de mevcut şartlarınız, durumunuz ve kendi hayat şartlarınıza göre bir çalışma programı hazırlamalısınız. Böylelikle daha rahat ve daha kalıcı bir programla dersleri ve konuları rahatlıkla çalışabilirsiniz. Diğer bir dikkat edilmesi gereken durumda kaynak seçimi. Size faydalı olduğunu düşündüğünüz ve kendi eksiklerinizin doğrultusunda bir kaynak seçimi yapmalısınız. Bunun dışında yardım almanızda da fayda var. İster video anlatımlı olsun ister direk bir uzmandan yardım alın ama illaki bir destek almanızda fayda vardır.

Son olarak da Coğrafya dersine muhakkak ki harita üzerinde çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Harita üzerinden çalışmanız hem görsel hafıza hem de zihinde daha kalıcılık olması açısından faydalı olacaktır. Ayrıca Coğrafya dersi için ezber mantığını da çözmenizde fayda var. Kendinize kolaylık olması açısından nasıl daha rahat ezber yapabilecekseniz o şekilde ezber yapmalısınız.


KPSS Coğrafya Konu Dağılımı

kpss cografya konu daglilimi

Yukarıda gördüğünüz gibi konu dağılımları bu şekilde. Çalışma planınızı bu doğrultuda hazırlarsanız hem zaman kaybı yaşamaz hem de neye çalışacağınızı kolaylıkla seçmiş olursunuz. Kaynaklarınız da bu doğrultu da değerlendirerek edinirseniz plan ve programınızı bu doğrultuda yaparsanız daha fazla net çıkarmanıza olanak sağlarsınız. Bununla birlikte ezber yaparken de hangi konuları çalışacağınızı bilirseniz daha hızlı yol alır ve daha fazla net çıkarabilirsiniz.

Coğrafya dersine çalışırken konu dağılımı ve konu başlıklarını tek tek ayırıp not alıp üzerinden gidebilirsiniz. Her derste olduğu gibi her konu için bir zaman dilimi ayırıp ona göre devam etmeniz de fayda var. Konu anlatımlı kaynaklarınız inceleyip ve ardından harita üzerinden giderek ezber ve diğer görsel hafıza tekniği kullanarak ilerlerseniz daha kalıcı bilgiler edinmiş olacaksınız. bunun yanı sıra her konu tekrarını muhakkak yapmayı unutmayın.

Tabi birde soru çözümü vazgeçilmezlerdendir. Her konu anlatımı yapılıp ardından harita üzerinde çalıştıktan sonra ise kendinize bir soru sayısına odaklayıp soru çözümünü yaparsanız o konu zihninizde daha fazla yer edecektir. Ne olursa olsun konu tekrarlarını muhakkak yapmayı unutmayın. Konu tekrarları arkasından da muhakkak soru çözümlerini yapıp her gün bir gün öncesinden daha fazla soru çözmelisiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

KPSS Matematik Dersine Nasıl Çalışılır?

Yorum gönder