ÖSYM Sınavlarında Çıkmış Soruları Çözmek Neden Önemli?

osym sinavlarinda cikmis sorulari cozmek neden onemli

ÖSYM Sınavlarında Çıkmış Soruları Çözmek Neden Önemli?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan YKS-KPSS gibi sınavlara hazırlanırken geçmiş yıllara ait çıkmış sorular üzerinden çalışarak ÖSYM’nin soru tiplerini öğrenebilir, sınavda karşınıza ne tip sorular gelebileceğini az çok tahmin edebilirsiniz. Peki ÖSYM sınavlarında çıkmış soruları çözmek neden önemli? Gelin hep birlikte bu sorunun yanıtını öğrenelim.

Çıkmış Soruları Çözmek Neden Önemli?

cikmis sorulari cozmek neden onemli

ÖSYM sınav sorularını hazırlarken oluşturulan soru havuzundan seçer. Sorular genel olarak öğrencinin okuduğunu anlayabilme ve bilgisini kullanarak yorumlayabilme yeteneğini ölçen sorulardan oluşur. YKS – KPSS gibi sınavların konu dağılımları önceden belirlenir ve sorular o konulardan hazırlanır. Bu nedenle geçmiş yıllarda ve gireceğiniz sınavın konu dağılımı aynı olabilir. Konu çalışmanızı bitirdikten sonra çıkmış soruları çözerek kendiniz test edebilir eksik konularınızı belirleyip tekrar konu çalışmanızı yapabilirsiniz.

Ayrıca çıkmış soruları çözerek hızlı çözüm teknikleri ve sınav stratejisi oluşturabilirsiniz. ÖSYM sınavları performans sınavlarıdır performansınızı da çıkmış sorular ve bol bol deneme çözerek arttırabilirsiniz. Unutmayın ÖSYM soruları havuz sisteminden alın ve benzer soru tipleri sormayı sever, benzer soru tiplerini de çıkmış soruları çözerek yakalayabilirsiniz.


Çıkmış Sorular Ne Zaman Çözülmeli?

cikmis sorular ne zaman cozulmeli

Çıkmış sorular çözmek çoğu öğrenci için sınavın bir provasıdır. Kimi öğrenci çıkmış soru çözümlerini son aya bırakır ve önceki aylarda deneme çözmeye odaklanır. Yayın evleri deneme soruları çoğunluklar çıkmış sorulardan harmanlayarak hazırlar ya da benzer soru tiplerinde sorular hazırlar. Konulara haki olduğunuzu denemelerde eksik konularınızın olmadığınızı gördüğünüzde çıkmış soru çözümlerine sınav ortamında çözmeye başlayabilirsiniz. Çıkmış soru çözümü yaparken sınav ortamı oluşturmaya çalışın.


Son Kaç Yılın Çıkmış Soruları Çözülmeli?

Arkadaşlar ÖSYM sınavları yukarıda da bahsettiğim gibi performans sınavıdır. Bu nedenle geçmiş yıllara ait ne kadar çok çıkmış soru çözebilirseniz sizin faydanızadır.


Sınavlara Nasıl Çalışılır?

sinavlara nasil calisilir

Çalışmanın ve sınavda başarılı olmanın en etkili yolu dersi derste dinlemek , düzenli not tutmak ve her gün okulda işlenen konuları akşam evde tekrar etmektir. Bunun yanı sıra okul sınavları için konu ile ilgili örnek soruları ve çıkmış soruları çözerek iyice pekiştirmek gereklidir. Soru çözümünde yanlış yaptığınız soru varsa o konuya dönüp konu tekrarı yaparak pekiştirmelisiniz.

Yine anlayamazsanız öğretmeninize sorarak konuyu tekrar edebilirsiniz.  Temellinizi bu şekilde atarak ilerlerseniz ÖSYM ve okul sınavlarında yüksek başarılar elde edebilirsiniz. ÖSYM sınavları performans sınavlarıdır ve her konu için bol bol soru çözerek performansınızı sürekli arttırmalısınız.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 2023 AYT Nasıl Çalışılır? 5 Adımda AYT Çalışma Tavsiyeleri

👉 Sınava Nasıl Hazırlanılır? Sınavlarda Başarılı Olmak İçin En Etkili 5 Teknik

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder