Reeskont Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

merkez

Reeskont Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

Reeskont Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ihracatçılara günlük ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi limiti desteğini 1,5 ayda 10 katına çıkartarak 1,5 milyar liradan 3 milyar liraya yükseltildiğini açıklamıştı. Reeskont kredilerinin kullandırılmasında KOBİ payının artırılmasına ve ihracat performansının dikkate alınmasına devam edileceği söylendi. Gelin hep birlikte haberin detaylarını inceleyelim.

Reeskont Kredisi Nedir, Kimler Alabilir?

Reeskont Kredisi Nedir?

Reeskont kredisi, ihracatçılara ve döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde bulunan firmalara Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kaynağından kullandırılan uygun maliyetli, ihracat taahhütlü kredi işlemleridir.

Kredilerin vadesinde geri ödemesi döviz üzerinden gerçekleştiği için, Merkez Bankasının döviz rezervlerine katkı sağlanmaktadır.

dolar1

Kimler Alabilir?

Reeskont kredilerinden ihracatçılar, ihracata yönelik mal üreten imalatçı şirketler, yurtdışı müteahhitler, uluslararası fuarcılık yapan şirketler, döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyet icra eden şirketler faydalanabilir.

Reeskont kredileri, 360 güne kadar vadelendirilebilinirken; para birimine göre kaynak maliyeti Euribor veya USD Libor olarak belirlenmiştir.

Yorum gönder