Steam Türkiyeden Neden Çekiliyor, Oyunlar Dolar İle Mi Alınacak?

steam

Steam Türkiyeden Neden Çekiliyor, Oyunlar Dolar İle Mi Alınacak?

Uzun zamandır tek fiyattan kuru sabit tutan Steam, bir süre önce 10 TL’ye çıkartmıştı. Bu fark bile önemli oranda fiyatlara zam olarak yansıdı ama bir süredir Türkiye’deki TL döviz dengesine uygun bir rakama çekileceği söz konusuydu.

steam1

20 Kasımdan İtibaren Geçerli

Arjantin ve Türkiye’deki Steam mağazası USD kullanmaya başlayacak. Bu değişikliğe, toplam 25 ülke ve bölgede Latin Amerika ve Orta Doğu/Kuzey Afrika için bölgesel yeni fiyatlar eşlik edecek. 20 Kasım’dan itibaren Steam, Arjantin ve Türkiye’deki satışlarda kullanılan para birimini USD olarak değiştirecek.

Bakıldığı zaman 25 Ekim itibarıyla 1 dolar 28.12 TL. Oyunlarda da yaklaşık 28 kat bir artış olabilir. Steam’in açıklaması ise şu şekilde oldu:

steam2

”Arjantin ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan yüksek kur oynaklığı, oyun geliştiricilerinin bu para birimleri cinsinden uygun fiyatları seçmesini ve sürekli güncel tutmasını güç bir hâle getirdi. Geliştirici buluşmalarımızda ve sohbetlerimizde bu geri bildirimle çok sık karşılaştık. Buna ek olarak, bu ülkelerde/bölgelerde sürekli olarak yaşanan kur dalgalanmaları, ücretler, vergiler ve lojistik sorunlar kaynaklı olarak Steam ödeme yöntemlerini güncel ve çalışır hâlde tutmakta büyük güçlükler yaşadık. Arjantin ve Türkiye’deki müşteriler için fiyatları USD olarak değiştirmek, bize hem oyunculara hem de partnerlere daha standart ve tutarlı bir hizmet sunmamıza yardımcı olurken aynı zamanda bu ülkelerde/bölgelerde yaşayan kullanıcılara çeşitli ödeme yöntemleri sunmaya devam edebileceğimiz anlamına geliyor.”

Yorum gönder