Zeynep Bastık ve Dilan Çıtak Milli Yas Kararına İsyan Etti!

zeynep

Zeynep Bastık ve Dilan Çıtak Milli Yas Kararına İsyan Etti!

İsrail’in Gazze’de bir hastaneye yönelik bombalı saldırı düzenlemesinin ardından Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edildi. Milli yas nedeniyle 20 Ekim’deki konseri iptal edilen ünlü şarkıcı Zeynep Bastık bu karara tepki gösterdi. İbrahim Tatlıses’in kızı Dilan Çıtak Tatlıses ise milli yas kararına verdiği tepkinin ardından yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Zeynep Bastık ve Dilan Çıtak Milli Yas Kararına İsyan Etti!

Dilan Çıtak Açıklaması

“Milli yas sebebiyle etkilenen tek sektör neden müzik sektörü? Evlendirme, temizlik, yemek programları ve bilumum bu tarz programlar hala TV’de… Müzik sektöründeki insanlar için çalışmak sanırım bir lüks olarak algılanıyor? Milli yas ise bu, sen de TV’lerdeki bu konsept her mecraya yas getireceksin. Sadece sanatçıyı ve müzik sorumlu bırakılmamalı” dedi.

Açıklamasını yapmasının ardından tepkiler yağdı ve tepkilere karşılık yeni bir açıklama yaptı.

dilan

”Her zamanki gibi saldırmak için hazırda bekleyen provokeye odaklanmış bir kesim göbek atalım sabahlara sabahlara kadar konserler verelim konserler durmasın demişim gibi ıvır zıvır yazıyor… şaşırmadım. Orada yazan konserler durmasın değil, milli yas ise bunu milletçe tutmalıyız” 

Zeynep Bastık Açıklaması

zeynep1

“Hepimiz yaşanan savaştan, yiten canlardan son derece üzgünüz, korkunç görüntülerin etkisindeyiz. Ve fakat bizim de herkes gibi bir mesleğimiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir işimiz var” diyen Bastık açıklamasında “Bir acıyı paylaşırken beklenen ilk ve tek şey konserlerin, tiyatro oyunlarının, tüm sanat aktivitelerinin yani insanların aylarca maddi manevi emekler verdiği işlerinin iptal edilmesi mi olmalı? Kocaman bir sektörüz. Binlerce insanın evine ekmek götürdüğü, ciddiyetle yürütülen, nice zorluklara rağmen varlık göstermeye çalışan sanatçılar ve emekçilerle dolu büyük bir sektörüz. Tıpkı diğer sektördeki insanlar gibi bizim de sorumluluklarımız, ailemiz, sürdürmek zorunda olduğumuz bir yaşantımız var.”Bir karar alındıysa buna saygı duyuyoruz. Zaten gayriresmi şekilde günlerdir yastayız. Sadece neden acıyı paylaşmak demek binlerce insanın işlerinin durdurulması, mesleğini icra edememesi demek; bunu anlamak istiyorum, anlayamıyorum…” sözlerini ifade etti.

zehnep

 

Yorum gönder