Açık Lise Kayıtları Uzatıldı mı? Açık Lise 2. Dönem 2023 Sınavları Ne Zaman?

acik lise kayitlari uzatildi mi acik lise 2 donem 2023 sinavlari ne zaman

Açık Lise Kayıtları Uzatıldı mı? Açık Lise 2. Dönem 2023 Sınavları Ne Zaman?

Açık Lise Kayıtları Uzatıldı mı? Açık Lise 2. Dönem 2023 Sınavları Ne Zaman? 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde kayıt yenileme yapacak olan adaylar AÖL 2. Dönem  kayıtları ne zaman olduğunu merak etmekte. Deprem sonrasında Açık Lise Kayıtları 2 .Dönem 2023 Uzatıldı mı? gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

Açık Lise Kayıtları Uzatıldı mı?

acik lise kayitlari uzatildi mi

Ülkemizde yaşanan ve 10 ili etkileyen deprem felaketi sonrasında AÖL kayıt yenileme 2023 2. donem en çok merak edilenler arasında yer aldı. Yaşanan deprem felaketinin ardından, MEB tarafından yapılan açıklamaya göre  AÖL 2.dönem tarihlerinin uzatıldığını bildirilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2022-2023 eğitim öğretim yılı AÖL ilk kayıt ve kayıt yenileme tarihleri duyuruldu.

Buna göre; AÖL 2022-2. Dönem kayıt yenileme ve ilk kayıt iş ve işlemleri 3 Nisan 2023 tarihi mesai bitimine kadar ekteki kılavuzlar doğrultusunda yapılacak.


Açık Lise 2. Dönem 2023 Sınavları Ne Zaman?

acik lise 2 donem 2023 sinavlari ne zaman

AÖL kayıt yenileme sürecinin başlamasının ardından 2. dönem sınav tarihleri de en çok merak edilenler arasında yer aldı. Açık Öğretim Kurumları 2. Dönem Sınavları geçtiğimiz yıl 1-10 Mart 2022 tarihleri arasında uygulanmıştı. Sınavların, daha önceki dönemlerde olduğu gibi AÖL Bilgi Yönetimi Sistemi üzerinden online olarak düzenlenmesi bekleniyor. Açık Lise 2. Dönem 2023 Sınav Tarihleri açıklandığında sitemizde güncelleme yapılacaktır.

AÖL Kayıt Yenileme Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ


Açık Lise Sınavları Nasıl Oluyor 2023

acik lise sinavlari nasil oluyor 2023

Açık Lise sınavları test usulü yapılmaktadır ve her ders için 4 şıklı 20 soru sorulur. Her soru 5 puan değerindedir ve dersi geçebilmeniz için 45 puan almanız yeterlidir. Yani bir derste geçebilmeniz için 20 sorudan 9 soruya doğru cevap vermeniz gereklidir. Açık Lise sınavlarında yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürmez.

Açık Lisede bir dönem için en fazla seçilebilecek ders kredisi toplam 35 tir. En fazla 35 kredilik ders seçebilirsiniz ve bu seçtiğiniz derslerin sınavına girebilirsiniz.

Açık Lise sınavları 3 oturum şeklinde gerçekleşir ve her oturum 180 dakika sürer.

1. Oturum Cumartesi 09:30

2. Oturum Cumartesi 14:00

3. Oturum Pazar 09:30 ‘da yapılmaktadır.


Açık Lise Sınavları Online mi?

acik lise sinavlari online mi

Açık Lise sınavları yüz yüze olarak yapılmaktadır. Açık Lise sınavına nerede gireceğinizi öğrenmek için AÖL sistemi üzerinden “Öğrenci Numaranız” ve “Şifreniz” ile girerek sınav giriş belgesi almanız gerekmektedir. Aldığınız bu belgede sınava nerde gireceğiniz yazmaktadır. Sınava gireceğiniz derslerde yine aynı şekilde sınav giriş belgesinde yazmaktadır.

Not: Sınav giriş belgenizde hangi dersler yazıyorsa o derslerden sınava girmek zorundasınız.


Açık Lise Sınavına Girerken Yanımızda Bulunması Gerekenler

Açık Lise sınavlarına giderken yanınızda bulunması gerekeler şunlardır;

 1. Sınav Giriş Belgesi
 2. Nüfus Cüzdanı (Ehliyet, Pasaport)
 3. Öğrenci Kimliği (Olmasa da olur)
 4. Kalem Silgi

Açıktan Lise Nasıl Okunur?

aciktan lise nasil okunur

Açık öğretim lisesi eğitimi herkes için 4 yıllıktır. 2005 yılı itibariyle liselerin 4 yıla çıkarılmasıyla önce örgün liselerde, 2008-2009 itibariyle de Açık Öğretim Lisesi´nde eğitim 4 yıla çıkarılmıştır. Açık Öğretim Lisesinde veya örgün okullarda 3 yıllık okuyan bir öğrenci Açık Öğretim Lisesi de de 4 yıllık sisteme tabi olur.

Açık Öğretim Lisesinde de sınıf geçme yerine ders geçme ve kredi sistemi uygulanmaktadır. Sınıf sistemi yerine dönem kavramı vardır. Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir. Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir. Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5. ve 6. dönemdir. Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

Açık öğretim lisesinde ders geçme 45 puan olduğu için mezun olmak kolaydır.

Açık öğretim lisesinden mezun olabilmek için öğrencinin

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, (18 yaş ve üstü öğrencilerimizin ise toplam dönemin en az 5 veya üzeri olması),
 • Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması,
 • Ortak derslerin tamamını başarması veya muaf olması, Türk Dil ve Edebiyatı dersinden muafiyet olmaması nedeniyle mutlaka başarılması,
 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekir.

Sekiz dönemde mezun olamayan öğrenciler mezuniyet şartlarını tamamlayıncaya kadar öğrenimlerine devam ederler. Açık Öğretim Lisesinde sınıfta kalma, okuldan atılma yoktur.

Açık öğretim Lisesinde öğrencilerin alması gereken ortak (zorunlu)  ve seçmeli dersler vardır. Açık Öğretim Lisesi sisteminde öğrenci başardığı dersin kredisini kazanır. Başaramadığı dersin kredisini alamaz. Sadece başarısız olduğu dersi tekrar eder veya muaf olduğu takdirde onun yerine isterse seçmeli derslerden başka bir ders alır. 18 yaşından gün almış öğrenciler dönem ve kredi sınırlaması olmaksızın haftalık ders çizelgesinde belirtilen derslerden varsa önce alt dönemin başarısız olunan ortak/zorunlu/alan derslerini sonra birbirini takip eden ortak/zorunlu/alan derslerini ve seçmeli derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en fazla 12 ders;

18 yaşından gün almamış öğrencilerin ise kredi sınırlaması olmaksızın bulundukları dönem ve alt dönemlerden haftalık ders çizelgesinde belirtilen derslerden varsa öncelikle alt dönemin başarısız olunan ortak/zorunlu/alan derslerini, sonra bulundukları dönemin ortak/zorunlu/alan derslerini ile alt dönem ve bulundukları dönemin seçmeli derslerini program bütünlüğü içinde sırasıyla en fazla 12 ders seçimi yapabilirler.

Bir dönemde sınavına girilip başarısız olunan  ortak (zorunlu) ders, izleyen dönemde yeniden verilir. Ortak (zorunlu) derslerden üç kez sınava girip de başarısız olan öğrenci bu derslerden muaf olur. Yani bu dersi alma zorunluluğu kalkar. Ancak bu öğrenciler gerekli kredi miktarını toplayamadığı takdirde isterlerse muaf oldukları dersi yeniden seçebilirler. Açık Öğretim Lisesi mezuniyet kredisi 170’dir.  Örgün eğitimden ara sınıftan gelen öğrenciler, örgünde başardığı derslerin, meslek dersleri hariç kredilerini alırlar.


Açık Öğretim Lisesine Kimler Kayıt Olabilir?

acik ogretim lisesine kimler kayit olabilir

Açık Öğretim Lisesi iletişim teknolojilerini kullanarak yer ve zaman sınırlaması olmadan kişilerin eğitim almalarını sağlayan uzaktan eğitim modelidir.

a) İlköğretim Okulu/Ortaokul mezunu olanlar,

b) Ortaöğretim kurumlarından ayrılanlar,

c) Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar,

ç) Bir yükseköğretim kurumundan ayrılan veya mezun olanlardan, meslek liselerinin 3 yıllık veya 4 yıllık sisteminden mezun olanlar ile genel liselerimizin 3 yıllık veya 4 yıllık alanlı sisteminden mezun olanlar,

d) Yurt dışında öğrenim görmüş olup, İl Millî Eğitim Müdürlükleri ya da Yurt Dışındaki Eğitim Müşavirliği/Eğitim Ataşeliklerinden, yukarıdaki (a), (b), (c) ve (ç) maddelerindeki şartlardan birini taşıyan Denklik Belgesi almış olanlardan denkliği 19/07/2010 ve daha önceki tarihte düzenlenmiş olanlar (Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 20/07/2010 tarih ve 76 sayılı kararı ile ülkemizde alanlı sistem kalktı) başvurabilir.

Kayıt işlemleri, açık öğretim lisesi müdürlüğü tarafından belirlenen başvuru tarihlerinde yapılır. Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırı ve devam zorunluluğu aranmamaktadır.


Açık Öğretim Lisesine Nasıl Kayıt Yaptırılır?

Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine İLK KAYIT ya da YENİ KAYIT denir. Kayıt işlemleri tüm Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerince yapılmaktadır. Kayıt yaptırmak isteyen öğrencimiz, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıf Bankasına ilk kayıt kılavuzumuzda belirtildiği gibi ilk kayıt ücretlerini yatırdıktan veya ödeme.meb.gov.tr internet adresinden T.C kimlik numaralarını girerek kayıt ücretini ödedikten sonra kayıt için gerekli evrakları tamamlayarak, Halk Eğitimi Müdürlüklerinde kayıt işlemlerini yaptırabilirler.


Açıktan Lise Kaç Yılda Biter?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için:

 • Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri (18 yaş ve üstü öğrencilerimizin ise toplam dönemin en az 5 veya üzeri olması),
 • Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri,
 • Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir.

 • Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girilmiş olması, gerekir.

👉 KPSS Ortaöğretim Meslekleri Neler? KPSS Lise Mezunları Hangi Meslekleri Seçebilir?

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder