Avrupa’da Benzinli Ve Dizel Araçlara Yasak Geliyor!

ingiltere

Avrupa’da Benzinli Ve Dizel Araçlara Yasak Geliyor!

Avrupa’da Benzinli Ve Dizel Araçlara Yasak Geliyor!

Avrupa ülkesi İngiltere’de yeni benzinli ve dizel içten yanmalı motorlu araçlara yasak geldi. İngiltere yasağın uygulanacağı tarihi 2030 olarak açıkladı. Ancak tarihi 2035 yılana kadar uzatma düşüncesi de mevcut.

Sera gazı emisyonlarını azaltma hedefini ilk olarak 2030 olarak belirlemiş olan orijinal takvimden beş yıl sonraya kaydırmayı ifade ediyor.

Avrupa'da Benzinli Ve Dizel Araçlara Yasak Geliyor!

İlk olarak 2020 Kasım ayında, dönemin Başbakanı Boris Johnson’ın “yeşil devrim” vizyonunun önemli bir parçası olarak sunulan 2030 hedefi, Temmuz ayına kadar birkaç kez teyit edilmesine rağmen, İngiliz hükümetinin bu iddialı takvimden sapmayı düşündüğü öngörülüyor.

Avrupa Birliği’nin planı, yeni araçlar için 2035 sonrası sıfır emisyonu zorunlu kılmayı amaçlıyor ve bu da yeni benzinli ve dizel modellerin satışını aşamalı olarak sonlandırmayı içeriyor. Bu yılın başlarında, AB, sentetik yakıtlara izin vermek için planını değiştirmişti.

arac

Sıfır Emisyon

İngiliz Başbakanı Rishi Sunak’ın, sera gazı emisyonlarıyla ilgili politikaları gevşetmeyi içeren bir dizi önlemi yakında kamuoyuna açıklaması öngörülüyor. Ama, raporlara göre Sunak, 2019’da yasalaşan ve 2050’de net sıfır emisyon hedefini gerçekleştirmeyi zorunlu kılan hükümet hedefinden geri adım atmamayı düşünmüyor.

Yorum gönder