Cillian Murphy Dizi ve Filmleri 2023

foto

Cillian Murphy Dizi ve Filmleri 2023

Cillian Murphy Dizi ve Filmleri 2023

Cillian Murphy, İrlandalı bir aktör olarak tanınmaktadır. 25 Mayıs 1976 tarihinde doğmuş olan Murphy, bugün itibarıyla 45 yaşındadır. Kendisi hem tiyatro sahnesinde hem de sinema dünyasında başarılı bir kariyere sahiptir. İrlandalı aktör Cillian Murphy, uzun yıllardır sektördeki varlığını sürdürerek kendini kanıtlamış bir isimdir. Oyunculuğundaki derinlik ve tutkuyla izleyicileri etkilemeye devam etmektedir. Gelin hep birlikte oynadığı dizi ve filmleri inceleyelim.

1.A Quiet Place 2 (2020) – IMDb:7.5

Cillian Murphy Dizi ve Filmleri 2023

Cillian Murphy’nin rol aldığı bu korku ve gerilim filminde ses ile avlanan yaratıklara karşı hayatta kalmaya çalışan insanların mücadelesini izliyoruz. Saldırılardan kurtulan Evelyn ve çocukları daha güvenli bir yere ulaşmak için uzun bir yolculuğa çıkarlar. Bu yolculuk oldukça karanlık ve tehlikelidir.

Tür: Gerilim, Fantastik, Korku

Yönetmen: John Krasinski

Oyuncular: Emily Blunt, John Krasinski, Cillian Murphy


2. Anna (2019) – IMDb: 6.6

2 scaled

En iyi suikast filmleri arasında da yer alan Anna isimli filmde genç ve güzel bir kadının profesyonelce işlediği cinayetleri izliyoruz. Rus asıllı bu güzel kadın hedefindeki insanları kandırarak onların en yakınlarına kadar girer. Bir süre sonra ise hedefini şüphe çekmeden öldürür. Filmde Cillian Murphy’ Lenny Miller rolünde izliyoruz.

Tür: Aksiyon, Gerilim

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Sasha Luss, Helen Mirren, Luke Evans, Cillian Murphy


3. Dunkirk (2017) – IMDb: 7.8

3 1 scaled

Christopher Nolan imzalı bu savaş filminde ikinci dünya savaşına dair kanlı bir çatışmayı izliyoruz. Dunkirk sahillerinde çarpışan İngiliz askerler deniz ve düşmanın arasına sıkışıp kalırlar. Bu sırada etrafları iyice sarılmaktadır. Filmde Tom Hardy ve Cillian Murphy’i asker rolünde izliyoruz.

Tür: Savaş filmi, Tarihi, Dram

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Fionn Whitehead, Mark Rylance, Tom Hardy


4. Anthropoid (2016) – IMDb: 7.2

4 1

Gerçek bir hikayeden esinlenerek çekilen bu filmde SS generali Reinhard Heydrich’e düzenlenen suikast operasyonu anlatılıyor. Hitler’in 3. adamı olarak bilinen Heydrich dünya için büyük bir operasyonun başında yer aldığı sıralarda çekoslavakyalı bir grup askerin hedefi haline düşer. Başrolünde Cillian Murphy’nin rol aldığı filmde gerilim dolu sahneler sizleri bekliyor.

Tür: Tarihi, Gerilim, Savaş filmi

Yönetmen: Sean Ellis

Oyuncular: Cillian Murphy, Charlotte Le Bon, Jamie Dornan


5. In the Heart of the Sea (2015) – IMDb: 6.9

5

1820’li yıllarda geçen bu hikayede bir grup denizcinin okyanusun ortasında İspermeçet balnası avına çıkmaları anlatılıyor. Denizin üzerinde günlerce balina avlayan ekip aldıkları bir tüyo sonucu pasifik okyanusunun ortasına doğru yol alırlar. Bu sırada Nantucket ismi verilen dev bir balinanın saldırısına uğrarlar ve hayatta kalma mücadelesi başlar. Filmin başrollerinde Chris Hemsworth ve Cillian Murphy’yi izliyoruz.

Tür: Macera, Fantastik, Dram, Epik

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Chris Hemsworth, Benjamin Walker, Cillian Murphy


6. Transcendence (2014) – IMDb: 6.2

6 1

Bilim kurgu türünde benzersiz yapımlardan biri olan Transcendence’de Dr. Will Caster isimli bir mucidin hikayesi anlatılıyor. Büyük bir bilim adamı olan Will teröristlere karşı geliştirdiği yapay zekası sayesinde üne kavuşmuştur. Radikal grupların dikkatini çeken Will’den onlara yardım etmesi talep edilir. bu yardım beklentisini kabul etmeyen Will bir cinayete kurban gider ancak karısı Evelyn, Will’in beynini yaşatmayı başarmıştır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Wally Pfister

Oyuncular: Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany


7. Red Lights (2012) – IMDb: 6.2

7

Başrolünde Robert De Niro ve Cillian Murphy’nin rol aldığı filmde medyumların yalancı olduğunu ispat etmeye çalışan iki öğretim üyesinin maceralarını izliyoruz. Margaret Matheson ve yardımcısı Tom Buckley psişik güçlerle uğraşan insanların yalancı olduğunu kanıtlamak için harekete geçerler. Bu sırada 30 yılın üzerine tekrar sahne alan ünlü medyum Simon Silver, Tom’un radarına takılır.

Tür: Gerilim

Yönetmen: Rodrigo Cortés

Oyuncular: Robert De Niro, Sigourney Weaver, Cillian Murphy


8. In Time (2011) – IMDb: 6.7

8 2

İzlenmesi gereken en iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan In Time’de 25 yaşından sonra insanların gelir dağılımına göre zaman satın alması konu ediliyor. Zenginlerin daha çok yaşayabildiği bu yeni dünyada fakirler çalışmaları karşılığında yaşamak için zaman kazanırlar. Genç bir adam ve zengin bir kız bu düzeni bozmak için Robin Hood’culuk oynamaya başlarlar. Cillian Murphy bu filmde devlet adına suçluları yakalamaya çalışan bir polisi canlandırıyor.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Andrew Niccol

Oyuncular: Amanda Seyfried, Justin Timberlake, Cillian Murphy


9. Inception (2010) – IMDb: 8.8

9 1

Bilim kurgu severlerin mutlaka izlemesi gereken bu filmde insanlara rüya içinde rüya yaşatarak bilinç altı hırsızlığı yapan bir ekibin maceralarını izliyoruz. Dom Cobb isimli bir adam ekibi ile zihinlerin en karanlık noktalarına dalarak buradan altın değerinde fikirler çalarlar. Son görevleri ise şimdiye kadar yaptıklarının tam tersi olacaktır ve amaçları fikir çalmak değil bilinç altına yeni bir fikir eklemektir.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Elliot Page


10. The Edge of Love (2008) – IMDb: 6.2

10

Aşk filmi denilince akla gelen ve başyapıtlar arasında yer alan bu filmde ünlü şair Dylan Thomas’ın aşk üçgeni anlatılıyor. Caitlin ile evli olan Thomas tesadüf eseri gördüğü Vera isimli bir kadına aşık olur. İlerleyen zamanlarda iki kadın arasında başlayan dostluk bu üçlü arasında farklı bir ilişkiyi geliştirecektir.

Tür: Dram, Biyografik , Romantik

Yönetmen: John Maybury

Oyuncular: Keira Knightley, Matthew Rhys, Cillian Murphy


11. Sunshine (2007) – IMDb: 7.2

11

Uzay konulu bu macera filminde 2057 yılında yaşanması beklenen distopik bir hikaye anlatılıyor. Senaryoya göre Güneş etkisini kaybetmeye başlar ve buna bağlı olarak Dünya’da yok oluşa doğru gider. Bilim insanları ise bir grup astronotu uzay görevine göndermeye karar verir. Amaç Güneşi tekrar faal hale getirmek olacaktır.

Tür: Bilimkurgu, Gerilim

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Chris Evans, Cillian Murphy, Rose Byrne


12. Özgürlük Rüzgarı (2006) – IMDb: 7.5

12

Cillian Murphy’nin en dikkat çekici filmlerinden biri olan Özgürlük Rüzgarı filminde İrlanda’lıların son direnişini izliyoruz. Damien isimli sivil bir vatandaş İngiliz askerlerin sivil İrlanda’lılara eziyeet ettiklerine şahit olunca özgürlükçüklerin yanında direnişe katılır.

Tür: Dram, Tarihi, Savaş filmi

Yönetmen: Ken Loach

Oyuncular: Cillian Murphy, Padraic Delaney, Liam Cunningham


13. Red Eye (2005) – IMDb: 6.5

13 1

Gerilim dolu bu filmde Miami yolculuğu sırasında yanında oturan suikastçıdan kurtulmaya çalışan bir kadını izliyoruz. Lisa Reisert isimli genç kadın uçaktaki Jackson isimli suikastçı tarafından tehdit edilir. bu tehdit ona yardımcı olmasını gerektirecek kadar serttir. Genç kadının tek amacı ise bu adamdan kurtulup cinayetleri önlemek olacaktır.

Tür: Gerilim, Aksiyon

Yönetmen: Wes Craven

Oyuncular: Rachel McAdams, Cillian Murphy, Brian Cox


14. Intermission (2003) – IMDb: 6.8

14 1

Cillian Murphy’nin başrolünde yer aldığı bu aşk filminde kendi eli ile yok ettiği ilişkisini toparlamaya çalışan bir adamı izliyoruz. Oscar ve John isimli iki sıkı dost birlikte yaşadıkları sırada John kendisine düzgün ve uzun süreli bir ilişki kurar. Oscar ise ipsiz sapsız bir adamdır. Hayatına hareket getirmek isteyen John kız arkadaşını denemek için ayrılmayı teklif eder. Bu teklif kısa sürede olayların büyümesine ve John’un sevdiği kızı kaybetmesine sebep olacaktır.

Tür: Polisiye

Yönetmen: John Crowley

Oyuncular: Colin Farrell, Colm Meaney, Shirley Henderson


15. 28 Days Later (2002) – IMDb: 7.6

15

Cillian Murphy’nin muhteşem oyunculuk performansı ile sinema dünyasına adını duyurduğu film olan 28 Days Later’da büyük bir salgın hastalık konu edilmiştir. Ölümcül bir virüsün hızla yayıldığı İngiltere’de insanlar hayatta kalma mücadelesi verirken doktorlar hem virüsle hem de saldırganlaşan insanlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Tür: Bilimkurgu, Korku

Yönetmen: Danny Boyle

Oyuncular: Christopher Dunne, Kim McGarrity, Cillian Murphy


16.Batman Başlıyor

16 1

Ailesinin öldürülmesinin ardından muazzam bir servetin sahibi olsa da, büyük hayal kırıklığı yaşayan Bruce Wayne (Christian Bale), adaletsizlikle savaşmanın yollarını bulmak, ve güçsüzleri korkuya boğanlara gözdağı vermek amacıyla dünyayı dolaşır. Wayne bir süre sonra Gotham’a dönerek, diğer kimliğini ortaya çıkarır: Gücünü, aklını ve yüksek teknoloji ürünü araçlarını, şehri tehdit eden kötü güçlere karşı kullanan maskeli Batman’i.


17.Peaky Blinders

17
Birinci Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış İngiltere’yi, yasadışı faaliyet gösteren çeşitli çeteler sarmıştır. Bunlardan biri de soygunculuk ve at yarışıyla para kazanan Peaky Blinders’dır. Polislere rüşvet yedirerek paçayı kurtaran çete, bir soygunda yanlışlık yapınca, başlarına bela olacak yeni bir müfettişin şehre gelmesine vesile olurlar.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler: Robert Oppenheimer Kimdir, Neden Öldü?

Yorum gönder