Kızıl Cin (Red Sprite) Nedir, Nasıl Olur, Nerede Görüldü?

kizil3

Kızıl Cin (Red Sprite) Nedir, Nasıl Olur, Nerede Görüldü?

Ege Denizi’nin üzerinde Kızıl Cin görüldü. Sosyal medyada tartışılması üzerine Meteoroloji kaynaklarından konu ile ilgili açıklama yapılarak Kızıl Cin (Red Sprite) için bir hava olayı dendi. Sosyal medyada gündem olan hava olayının ne olduğu merak konusu oldu.

Kızıl Cin (Red Sprite) Nedir, Nasıl Olur, Nerede Görüldü?

Kızıl Cin Nedir?

Kızıl Cin veya diğer adıyla Red Sprite, atmosferde gökyüzünde gözlemlenen bir yıldırım türüdür. Genellikle gök gürültülü fırtınalarda, yıldırım aktivitesiyle ilişkilidir. Red Sprite, yıldırım deşarjlarının atmosferin üst katmanlarına kadar ulaştığı bir atmosferik olaydır. Bu olayın görsel sonucu, kırmızımsı renkte bir ışık patlaması olarak ortaya çıkar.

Red Sprite’lar, genellikle çok kısa bir süre için (milisaniyeler içinde) meydana gelen parlak ve karmaşık bir şekil alabilirler. Tipik olarak yıldırım deşarjlarının zirvesinde, atmosferin üst katmanlarındaki nadir fırtına bulutlarıyla ilişkilidirler.

kizil

Kızıl cin ilk kez 1980’lerde gözlemlendi. Ama genellikle fotoğrafik veya görsel bir yanılsama olarak görüldüğünden üzerinde durulmadı. Sonraları yüksek hızlı kameraların ve uçaklarla yapılan gözlemlerin ilerlemesi ile bilim insanları bu fenomeni daha iyi araştırabilir hale geldi.

Yorum gönder