Sınavlara Nasıl Çalışır? En Etkili 5 Çalışma Yöntemi

sinavlara nasil calisilir en etkili 5 calisma yontemi 1

Sınavlara Nasıl Çalışır? En Etkili 5 Çalışma Yöntemi

Okul, dersler hayatın koşturmacası derken planlı ve programlı olarak ders çalışma imkanı bulamayabiliyoruz. Planlı çalışmak sınavlarda başarılı olmanın en önemli koşuludur. Çalışma yöntemleri her öğrenciye göre farklı olsa da programlı çalışmak her öğrenci için gereklidir. Bu makalemizde öğrenciler için en etkili 5 çalışma yöntemini paylaştık.

Sınavlara Nasıl Çalışılır?

sinavlara nasil calisilir 1

Çalışmanın ve sınavda başarılı olmanın en etkili yolu dersi derste dinlemek , düzenli not tutmak ve her gün okulda işlenen konuları akşam evde tekrar etmektir. Bunun yanı sıra okul sınavları için konu ile ilgili örnek soruları ve çıkmış soruları çözerek iyice pekiştirmek gereklidir. Soru çözümünde yanlış yaptığınız soru varsa o konuya dönüp konu tekrarı yaparak pekiştirmelisiniz. Yine anlayamazsanız öğretmeninize sorarak konuyu tekrar edebilirsiniz.  Temellinizi bu şekilde atarak ilerlerseniz ÖSYM ve okul sınavlarında yüksek başarılar elde edebilirsiniz. ÖSYM sınavları performans sınavlarıdır ve her konu için bol bol soru çözerek performansınızı sürekli arttırmalısınız.

1- Dersi Derste Dinleyin

Sınıf ortamında ders dinlerken dikkatinizi tümünü derse ve öğretmene verin. Ders esnasında öğretmenin not aldırdıklarını ve kendinize göre bunu not almam gerekir dediklerinizi not alınız. Her öğrenci kendisinin öğretmenidir yani aldığınız notu tekrar ederken kendi anladığınız şekilde not alırsınız. Arkadaşlarınızda aynı şekilde kendi anlayacağı şekilde not alır. Notları arkadaşımdan alır çalışırım düşüncesi bu yüzden pek etkili değildir.


2- Anlamadıysan Kesinlikle Sor

Derste anlamadığınız konuları kesinlikle öğretmenize sorun. Konu basit arkadaşlarım dalga geçer vs diye düşünmeyin. Ya da eve gidince notları okurum, konuyu internetten bulur tekrar ederim diye de düşünmeyin. Öğretmeninizin anlatışına göre konu anlatımı  bulamayabilirsiniz. Sonuç olarak o konuda eksikliğiniz olduğu için üzerine anlatılacak derslerde de eksik olarak ilerleyeceksiniz. Daha sonra anlamayınca dersten soğuyacak ilginiz azalacaktır. Bu gibi sorunlara yol açmamak için derste anlamadınız yerleri mutlaka öğretmeninize sorun.


3- Bir Çalışma Programı Yapın

bir ders calisma programi yapin

 

Ders çalışma programı bir öğrenciyi başarıya götüren en önemli yapıdır. Bunu şöyle açıklayalım rotası olmayan bir gemi kendinizi dalgaların ve rüzgarın akışına bırakır. Bunu öğrenciye uyarlarsak programı olmayan bir öğrenci sadece dersi geçmeye diploma almaya odaklanır ve konuları öğrenmeye çalışmaz. Bu nedenle kendinize uygun bir ders çalışma programı hazırlayın ve aksatmadan o programa uyun uymadığınız da kendinizi cezalandırın.


4- Çalışma Notlarınızı Basitleştirin

Temel ders notlarınızı her yıl düzenli olarak biriktirin ve üst sınıflarda o konuların daha detaylısını göreceksiniz. Örneğin 9. sınıfta işlediğiniz bir konunun tuttuğunuz ders notları 10. sınıfta gördükten sonra tekrar 9. sınıf ders notları okuyarak en püf noktaları not alın. İleride gireceğiniz YKS-KPSS vb sınavlarda not sıkıntısı çekmezsiniz.


5- Akıllıca Çalışın

Size anlattığım yöntemler etkili çalışmanın en önemli temelleridir. Bu yöntemleri eksiksiz olarak uyguladığınızda başarı ister istemez sizinle olacaktır. Çünkü eğitim sistemiz bu yöntemler üzerine kurulmuştur.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 2023 AYT Nasıl Çalışılır? 5 Adımda AYT Çalışma Tavsiyeleri

👉 Matematik Nasıl Çalışılır?

Yorum gönder