Sınavlara Hazırlanırken Kalıcı Tekrar Nasıl Yapılır?

sinavlara calisirken kalici tekrar nasil yapilir

Sınavlara Hazırlanırken Kalıcı Tekrar Nasıl Yapılır?

Küçük yaşlardan itibaren başlayan eğitim hayatımızda en önemli çalışma tekniklerinden biri de tekrar. Her ders ve konu çalışması yaparken daha kalıcı bilgiyi elde edebilmemiz için tekrarı önemi oldukça büyüktür. Özellikle de hayatımız için önemli sınavlara girerken yapacağımız tekrar çalışmaları aslında hayat kurtarır diyebiliriz. Peki Konu ve Derslerde Kalıcı Tekrar Nasıl Yapılır? Gelin birlikte Kalıcı Tekrar hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Kalıcı Tekrar Nasıl Yapılır?

kalici rekrar nasi yapilir

Eğitim ve öğrenim hayatımız boyunca sürekli ders, konu, sınav ile geçen bir süreçten geçiyoruz. Hele birde kariyer planlarında akemi olan kişilerin bilmesi gerekenlerden biri de tekrarın önemidir. Yeni bir konu öğrenirken öncelikli o konuyu anlamak ve ardından kısa notlarla küçük özetleri çıkarıp daha sorasında tekrar yapmak kalıcı bilgiyi elde etmenin püf noktalarındandır. Yeni konu çalışma ve bitirme telaşındayken tekrar çoğu zaman es geçilen bir konu olabiliyor. Eylül ayında çalışılan bir konu Ocak ayına geldiğimizde tekrar için ayrılmayan kısa bir vakit konuyu çok daha fazla unuttuğumuz için tekrar çalışma yani aslında bizden daha çok vakit alarak karşılık verebiliyor .

Sağlıklı bir çalışma temeli oluşturmak, son dakikada tıkanmaktan ve aşırı stresten kaçınmak için uygun bir çalışma alışkanlığı oluşturmak (ve sürdürmek!) gerekir. Birde sınıflara göre ders tekrarların önemi değişebiliyor. Detaylı tekrar yapılacağı zaman, daha önceden çözülememiş; ancak çözümleri öğrenilmiş sorular üzerinden gidilebilir. Bunun için bir soru defteri hazırlayarak, zamanında çözemediğiniz soruları çözümleriyle beraber not edebilir ya da yapıştırabilirsiniz. İlk defa öğrendiğimiz bilgileri çok hızlı unutma tehlikesi ile karşılaşıyoruz ancak her ders ve konu tekrarı yapışımızda bilginin unutulma oranı bir hayli azalıyor.


Verimli Bir Konu Tekrarı İçin Neler Yapılmalı?

verimli bir konu tekrari icin neler yapilmali

  • Günlük tekrar için gün sonunda yapacağınız tekrarın ayrıntılı olmasına gerek yoktur. Çalıştığınız konuları, notlarınız üzerinde birer kez okuyabilir ve eğer aklınızda kalmasının zor olduğu bir bölüm varsa, küçük yapışkanlı kâğıtlara yazarak çalışma masanız veya odanızın duvarına yapıştırabilirsiniz.
  • Haftalık tekrarlar daha detaylı şekilde yapılmalıdır. Hafta içerisinde çalıştığınız tüm konuların tekrarı Pazar günleri yapılabilir. Hazırladığınız notları detaylı şekilde 2 defa okumanız ana tekrar için önemli. Ardından ise; her konu ile ilgili 20-25 soruluk küçük testler çözebilirsiniz. Bu testlerde tekrar sırasında gözünüzden kaçan noktalar varsa ortaya çıkacaktır. Hatalarınızın üzerinde durmanız, tekrarın verimli olması için şarttır.
  • Aylık tekrar yaparken, günlük ve haftalık tekrarda olduğu gibi notlarınız üzerinden çalışarak başlamalısınız. Daha sonra, konuyla ilgili o zamana kadar çözemediğiniz soruları tekrar çözmeye çalışmalısınız. Eğer, bu soruları çözebiliyorsanız, kendinizi geliştirdiğiniz ve eksiklerinizi öğrendiğiniz anlamına gelir. Eğer hala bu soruları çözemiyorsanız, bir noktada yanlış yapıyorsunuzdur. Yapılamayan soruların tekrarlanma sıklığını arttırmanız ve çalışmalarınız sırasında yeterince verip alıp almadığınızı gözlemlemelisiniz.

Derslerde gördüğünüz konulara paralel bir çalışma uygulayabilirsiniz. Konu tekrarlarını ders müfredatına uygun şekilde takip etmelisiniz. Müfredatınız, sınıfınızdaki konuları ne zaman ve ne kadar hızlı işleyeceğinizi size bildirecektir. Gün içerisinde öğrenmiş olduğunuz bütün yeni konuları gün bitmeden kısa süreli dahi olsa tekrar edilmesi de tavsiye edilir. Bununla beraber her hafta bitiminde hafta içinde öğrenilen bilgileri tekrarı yapılabilir. Son olarak da aylık planda ise, dört haftanın konu tekrarını yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Öğrenilen bilgilerin konu tekrarı her ay, birkaç gün içerisinde yapılmalıdır. Belirlenen plana göre ilk günler ders tekrarlarına ağırlık vermek önemlidir. Kalan günleri sözel, sayısal ders konu tekrarları ve son gün ise konular ile ilgili soru çözümü yaparak sonlandırılabilir. Bu şekilde baştan sona tüm öğrenilenleri tekrarlama fırsatı yapılabilir.


Çalışırken Not Tutma

Günlük ders programınıza göre derslerinizde aldığınız notlar ile konuları anlama için basitleştirme yapabilirsiniz. Notlarınızı daha anlaşır tutarak bir konuyu tekrar için geri döndüğünüzde hem zamandan kazanmış hem de zihinsel kalıcılığını sağlamış olursunuz. Dolayısıyla  bunun için bir not ağacı kullanabilirsiniz. Her yeni not bilgi için, gövdeye eklenen yeni bir dal oluşturulur. Sonunda, daha fazla şey öğrendikçe veya daha fazla okudukça, ilgili şubeye yapraklar ekleyerek fikirlerinizi geliştirebilirsiniz.


 Konu Çizelgesi

Konu çizelgesi ile hedeflere daha sağlıklı odaklanıp kendinizi motive etmenizi sağlayabilirsiniz. Bu çizelge; aylık, haftalık konu tekrarı hedefleri belirleyerek bu hedeflere doğru ilerlemenizi sağlayabilir. Ulaşmak istediğiniz hedefleri belirledikten sonra çizelgenizi duvarınıza asabilir ve düzenli takip edebilirsiniz. Konu tekrar çizelgesine göz attığınızda, önünüzdeki günlerde hangi derslere ağırlık vermeniz gerektiğine ilişkin ipuçları alabilirsiniz.


👉 Sınavlara Nasıl Çalışır? En Etkili 5 Çalışma Yöntemi

Yorum gönder