Üniversite Ek Tercih Nasıl Yapılır? Ek Tercihi Kimler Yapabilir?

universitede ek tercih nasil yapilir ek tercihi kimler yapabilir

Üniversite Ek Tercih Nasıl Yapılır? Ek Tercihi Kimler Yapabilir?

Bin bir emek ile hazırlanılan Üniversite sınavı sonrası tercih dönemine sıra geldi. Tercihler yapıldı yerleşen adaylar yerleşti ama yerleşemeyen adaylar için başlayacak olan ek Tercih nasıl Yapılır? merak edilmekte. Üniversiteye Ek Yerleştirme Tercihi Nasıl Olacak? YKS Ek Tercih Kimler Yapabilir? Ek Tercih Yaparken Nelere Dikkat edilmeli? Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

Üniversite Ek Tercih Nasıl Yapılır?

universitede ek tercih nasil yapilir

Üniversite sınavına giren ve yerleşen öğrenciler mutlu. Birde madalyonun diğer yüzü var ki tercih yapıp yerleşemeyen ve ek tercihleri yapmak isteyen adaylar. İster yanlış sıralama olsun ister gelmemiş olsun yerleşemeyen adaylar için bir seçenek daha vardır ki o da ek tercihler. ek Tercih yapmak isteyen adaylar Ek Tercihi Kimler Yapabilir? araştırırken bir yandan da Ek Tercih Nasıl Yapılır? merak etmekte.

Ek Tercih Nedir? sorusunu cevaplayaak olursak; Üniversite sınav sonuçları açıklanmasının ardından adayların kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM’ye bildirilir. Ardından ise boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamazlar.

Ek tercih yapmak isteyen adaylar öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru tarihleri ÖSYM tarafından belirlenir ve ÖSYÖ kendi sitesinden duyuru yapılır. Ardından ise yerleştirme noktasında kontenjanı tamamı ile dolmamış olan ve kayıt yaptırılmamış olan yükseköğretim programları bir kılavuz çerçevesinde yayımlanır. Ek tercihi yapmak isteyen adaylar da bu kılavuz eşliğinde tercihlerini yapabilmektedirler lakin tercih için uygun şartların sağlanıyor olması gereklidir.

ÖSYM tarafından ek tercih başvuru tarihler açıklandığında ve tercih kılavuzunun yayınlandığı tarihler doğrultusunda; T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak adaylar kendileri ek tercihlerini yapabilecekler…


Ek Tercihi Kimler Yapabilir?

ek tercihi kimler yapabilir

Üniversite Ek tercihi yapmak isteyen adaylar asıl ve genel yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanamamış olması gerekir. Hiçbir bölüme yerleşemeyen ve genel tabirle mezuna kalma dediğimiz şekilde bir bölüme yerleşemeyen tüm adaylar ek tercih kılavuzundan yararlanabilirler. Üniversitelerde özel yetenek sınavı olan derslere kayıt yaptıran adaylar da ek tercih gerçekleştirebilirler.

Adayların yükseköğretim programının öncelik listesinde yer alabilmesi için ön lisans/lisans programı koşullarını sağlaması gerekir. dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir detay olarak verirsek,  Merkezi staj aşamasında üniversite programına kabul edilen adaylar ek tercih başvurusunda bulunamazlar. Ek tercih başvurusunda bulunabilmek için Merkezi Sınıflandırmada seçim yapan ancak üniversite diploması alamayan adaylar ücretsiz bir atamaya yerleştirilmeyi seçebilirler.


Ek Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ek tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

  • Ek tercih yaparken dikkat etmen gereken hususlardan biri, ilk tercihinde kazanamadığın bölümleri yazmamalısın.
  • Merkezi yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına yerleştiğin takdirde ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip olamazsın.
  • Ek tercih döneminde tercih yapabilmek için adayların hiçbir yükseköğretim programına yerleşmemiş olması gerekir.
  • Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve minimum puanı oluşan ancak birkaç adayın kesin kaydını yaptırmaması halinde ön lisans ve lisans programlarını, ilgili programın puan türünde olmak koşuluyla en küçük puanına eşit veya daha yüksek puana sahip olan adaylar tercih edebilir.
  • Ek tercih yaparken kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili puan türünde yerleştirme puanı hesaplanmış olan tüm adaylar tercih edebilir.
  • YKS ek yerleştirmelerde nelere dikkat edilmeli konusunu merak eden öğrencilerin öncelikle dikkat etmesi gereken husus, kendi yerleştirme puanından yüksek bir programı tercih etmemesidir.
  • Ek yerleştirme tercihi nelere göre yapılır diyorsan; ek tercihlerini puan ve kontenjan sayısına göre sıralamalısın.

Ek Yerleştirmenin Avantajları

Ek yerleştirme, adaylar için zaman, puan ve motivasyon kaybını önlemek açısından avantajlıdır. Bir sınav ve tercih dönemi ardından adaylarda yeniden sınava hazırlanma konusunda büyük bir motivasyon kaybı gözlemlenebilir. Yanlış tercih yaparak herhangi bir programa yerleşemeyen ve puanı yetersiz kalan adaylar için ikinci bir şans niteliğinde olabilir.

Adaylar, başarılı olabileceklerini, genel ve iş yaşamında onlara faydası olacağını düşündükleri üniversite programlarını tercih ederek motivasyonlarını koruyabilir, üniversite yaşamına adım atabilirler. Ek tercih hakkı sayesinde bir yükseköğretim programına yerleşme ihtimalin daha da yükselebilir. İlk yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylar, taban puanı belirlenen bölümler arasında seçim yapar.

Taban puanı oluşmayan bölümlerin ek tercihle birlikte puanlarında düşme olabilir. Bu sebeple ek tercih yapan adayların yerleşme ihtimali yükselir. Yeniden sınava hazırlanmayı tercih etmiyorsan ek tercih süreciyle istediğin bir bölümü kazanma ihtimalini arttırabilirsin.


Ek Yerleştirmede Puanlar Düşüyor mu?

ek yerlestirmede puanlar dusuyor mu

Ek yerleştirme tercih, kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programlar için yapılır. Eğer ilk tercihte kontenjanı dolan ve minimum puanı oluşan, ancak kesin kayıt işlemlerinin tamamlanmaması sebebiyle boşta kalan programlarda ek tercih döneminde puan düşmesi söz konusu olmadığı için ilk tercihte yerleşilemeyen bölüme YKS ek yerleştirme tercih döneminde yerleşilmesi mümkün değildir. Ek tercih döneminde bu hususlara dikkat ederek bir ek tercih listesi oluşturman tavsiye edilir.


👉 Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Üniversite Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı?

👉 Üniversite Tercihi Yapmadan Önce Cevaplamanız Gereken 6 Soru

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder