Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Üniversite Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı?

universite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli universite tercih siralamasi nasil olmali

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Üniversite Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı?

Sınav sonuçlarının açıklanması ardından en çok merak edilen konulardan biri de Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Tercih Yaparken Kaç Bin Üstü Yazılmalı? araştırılmakta. Tercih yapacak adaylar Tercih Yaparken İlk Sıra Önemli mi? Tercih Yaparken Sıralama Nasıl olmalı? en çok araştırılanlar arasında. Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

universite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli

Üniversite sınavı ne kadar önemliyse Üniversite tercihleri de bir o kadar önemlidir. Milyonlarca adayın girdiği Üniversite sınavı sonrası sonuçların açıklanması ile birlikte en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri de Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı? Sınavı kendilerine göre başarıyla tamamlamış adaylar tercih yapmadan önce dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat ederek tercih yaptığınız takdirde boşta kalmaz ve istediğiniz bölüme yerleşme şansınız artacaktır.

Tercih yaparken öncelikle kendi ilgi alanınız ve gerçekten okumak istediğiniz bölümlerin bir sıralamasını çıkarmalısınız. Eğer ki başarı puanı ve sıralamanız ilgi alanınızın olduğu bölümlerin altında ise buna uygun bir kaç tercihle başlayıp ardından daha somut ve kendi sıralamanıza uygun tercihler yapmanızda fayda var. Her şeyden önce ise tercihlerinizin sıralamasını yapmadan önce dikkat etmeniz gereken 2 husus var;

  • Tercih yapacak adayın,  YGS-LYS Başarı durumunu (puanınız ya da başarı sıranız), tercih edeceğiniz bölüm için ekonomik gücünüz, Becerileriniz – Kabiliyetleriniz, İstek ve amaçlarınız, Nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz, Cinsiyet vb. değişmezleriniz,
  •  Tercih yapılacak bölümün, YGS-YLS yüzdelik dilimi, Bu bölümü okumanın sizin iş bulmanıza ve hayatınızı kazanmanıza faydası var mı, olacak mı? (yakında ekmek elden su gölden devri bitecek). Bu bölümü okurken ya da bu bölüme bağlı bir işte çalışırken neler yapacaksınız.

Bilinmelidir ki günümüzde şartlar gittikçe zorlaşmakta ve hal böyle olunca farklı programlar tercih edecekseniz; tercih sıralamanızı yaparken kazandığınız halde gitmeyeceğiniz programlara sıralamanızda yer vermemeye özen gösterin. Bu sizin daha sağlıklı tercih yapmanızı sağlayacaktır.

Tercih sıralaması yaparken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de mutlaka uzman birisinden yardım almanız. Uzman kişiye hedefleriniz puanınız ekonomik durumunuz ve bu gibi tüm kriterleri anlatıp daha sonrasında yardım alarak birlikte tercih sıralaması yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Sıralamanız belirtilen en düşük başarı sırasının daha altında ise ilgili fakülteyi tercih etmeniz herhangi bir anlam taşımayacaktır. “Ölü tercih” olarak adlandırılan ve asla gitme ihtimaliniz olmayan bir sıralama size bir şey kazandırmayacaktır.


Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı?

tercih siralamasi nasil olmali

Gelelim tercih sıralamasına; önce birkaç bölüm seçin, Tercihen bu bölümler birbirleriyle ilişki ve bağlantılı olsun. Örneğin TM-3 gurubundan Felsefe, sosyoloji, psikoloji ve rehberlik ve psikolojik danışmanlık seçtin. Bu bölümleri seçerken ailenizin ekonomik gücünü unutmayın. Bu hayattaki en güzel şey gerçekliktir. Eğer üniversiteyi bitirip hemen çalışmanız gerekiyorsa ;arkeoloji, felsefe vb. iş imkanı az olan bölümleri seçmeyin ama eğer ekonomik durumunuz çok iyi ise seçin.

Bir dönem Fizik, Kimya ve Biyoloji ‘de kontenjanların büyük bir kısmı boş kalmıştır. Zamanın da iyi planlama yapılmadan bol bol açılan bu bölümler, iş olanaklarının azlığından dolayı şimdi öğrenci bulamaz hale gelmiştir.

  • Tercih sıralamasına başlamadan önce mutlaka tercih kılavuzu hem sizlere kolaylık sağlamak hem de süreci en doğru şekilde yürütmeniz için yayınlanmaktadır. Bu sebeple tercihlerinizde kılavuzda yazan kural ve içeriklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Dijital bilgiye ulaşmanın bu kadar ilerlediği bir çağda listenize aldığınız tüm üniversite ve bölümleri internette detaylı olarak araştırın. Üniversitenin burs, barınma, uzaktan-yüz yüze eğitim, araştırma, kütüphane, sosyal etkinlik vb. olanaklarını web sitelerinden detaylarıyla öğrenmeye çalışın. Üniversitelerin Akademik Birimlerinin (Fakülte, Bölüm, Program vb.) web sayfalarını da incelemeniz önerilmektedir.
  • En çok dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de tercih yapacak olan birçok öğrencinin yaptığı en büyük hata sıralamaya göre değil de puana göre tercih yapmak oluyor. Öncelikle şu konuya açıklık getirelim ki üniversite tercihlerinde aynı puan aralığında binlerce öğrenci olabiliyor. Dolayısıyla bu öğrenci yoğunluğundan dolayı çok yakın puana sahip olan öğrenciler arasında bile ciddi sıralama farkları ortaya çıkabiliyor. Hal böyle olunca da doğru üniversite tercihi yapmak daha da ciddiye biniyor. Öğrencilerin üniversite ve bölüm araştırması yaparken kendi sıralamalarına göre araştırma yapmaları gerekiyor.
  • Seçtiğiniz bölümlerin, okulların koşullarını da iyi bir şekilde araştırmak mutlaka yapılması gerekenler listesinde yer alıyor. Her üniversitenin kendine özgü koşulları bulunduğundan dolayı bölüme yerleştikten sonra sıkıntı yaşamamak adına bu koşulları önceden öğrenmek gerekiyor. Özellikle vakıf yani özel üniversite tercihinde bulunmak isteyen öğrenciler var ise koşulları detaylıca incelemelidirler. Doğru üniversite tercihi konusunda gözden kaçan bir koşul ciddi sonuçlara yol açabilir.
  • Gelecekte yapmak istediğiniz meslek için muhakkak ustaca yapanları izleyip değerlendirin. Kesinlikle o mesleği icra eden birinin yanında en az bir gün geçirirseniz attığınız adımdan daha da emin olabilirsiniz. Bazen televizyonda izlediğimiz ve popüler olan meslekler yada insanların genel kanısı yanlış yada eksik olabiliyor. Bu tarz eksik bilgilerin ya da yanlış anlaşılmaların önüne geçebilmenin en iyi yolu budur. Avukatlık, psikologluk, uluslararası ilişkiler gibi meslek ya da bölümlerin ne yaptığı nasıl yaptığı genelde çok iyi bilinmiyor. Bu tarz mesleklere özenen arkadaşlar için en iyi yol bu meslekleri icra edenlerin yanında belli bir zaman geçirip gerçeği görmeleridir.
  • Sizi diğer öğrencilerden ve diğer mezunlardan ayıracak en önemli şey üniversite yaşantınızda kendinize yapacağınız yatırımlardır. Bu bilinçle üniversite hayatına adım atın. İş dünyasında sadece diplomanız değil sizin yetenek ve kendinize yaptığınız yatırımlar da etkili olacaktır.
  • Doğru tercih listesi hazırlama konusunda yine pek çok öğrenci hata yapmakta. Öncelikle üniversite tamamen sıralamanın yettiği yer olarak görülmemelisiniz ve yılların geçeceği bu dönemde istenilmeyen şehir ya da üniversite bütün öğrencilik hayatının zulüm olmasına neden olabilmektedir. Bu noktada öğrencilerin yapması gereken ilk şey doğru sıralama aralığında bölümleri sıralamak olacaktır. Daha sonrasında kendi isteklerine uygun şekilde bu bölümleri sıraya dizmek gerekmektedir. Böylelikle üniversite tercih sonuçları açıklandığında hiç istenmeyen bir şehirde üniversite okumak zorunda kalınmamaktadır.
  • Tercih yaparken sizin istekleriniz ve hedefleriniz dışında bir çok etken size etki etmeye çalışacaktır. Böyle durumlarda değerlendirmenizi en iyi şekilde yapıp sakince düşünüp kendi kararlarınızı mevcut şartlar doğrultusunda kendi aleyhinize olacak şekilde yapmalısınız. Kişisel olarak gelişiminizi artıracak ve birçok alanda size donanım sağlayacak ve yararınıza olacak tercihler yapmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Günde Kaç Saat Ders Çalışmalı? Günde Kaç Soru Çözülmeli?

👉 Sınava Nasıl Hazırlanılır? Sınavlarda Başarılı Olmak İçin En Etkili 5 Teknik

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder