Yedieminde Olan 700 Bin Araç 1 Kasım’dan İtibaren Satışa Çıkacak!

700 BIN ARAC SATISA CIKACAK

Yedieminde Olan 700 Bin Araç 1 Kasım’dan İtibaren Satışa Çıkacak!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı açıklamada, uzun yıllardır haciz sebebiyle yediemin otoparklarında bulunan araçların 1 Kasım’da satışa sunulacağını açıklamıştı. Yediemin otoparkında bulunan araçlar satışa çıkmasıyla fiyatlarda büyük bir düşüş olması öngörülüyor.

%30 Düşüş

Uzun yıllardır haciz nedeniyle yediemin otoparklarında olan araçlar 1 Kasım’da satışa sunulacak. Sektör temsilcileri 700 bin ikinci el otomobilin piyasaya gireceğini ve ikinci el otomobil fiyatlarını yüzde 30 düşüreceğini söylüyor. Diğer yandan ihale ile satılacak olan araçların piyasa fiyatının çok altında olacağı duyuruldu.

Yedieminde Olan 700 Bin Araç 1 Kasım'dan İtibaren Satışa Çıkacak!

2,2 Milyon Hacizli Araç

Bugün Türkiye’deki yediemin otoparklarında 2,2 milyon adet hacizli araç bulunuyor. Ama şartlara uyan ve ihale ile satılacak olan araç sayısı bir milyona yakın. Bu bir milyon adetlik rakamın 300 bini 20 yaş üzerinde ve yaşlı durumda. 700 bini ise satılabilir durumda olanlar.

Ayriyeten bu 700 binlik rakamın 200 bini 5 yaş altında, yani genç araçlar. En düşük ihtimalde 700 bin civarında bir ikinci el aracın piyasaya girmesi bekleniyor. Diğer yandan yapılacak olan ihalede araçların piyasa fiyatının yüzde 10-15 altında satılacağı belirtiliyor.

yedi1

İhale Nereden Yapılacak?

Henüz kesin olmamakla birlikte, araçların Uyap e-Satış platformu üzerinden ihale edilmesi öngörülüyor. Bu ihalelere girmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve ihaleye konu olan mal için belirlenen tutarın teminat olarak yatırılması yeterli olacak. Aracın satın alınamaması durumunda ise bu teminatlar iade ediliyor. Satın alınması durumunda ise kanunun belirttiği şekilde ödemeler gerçekleştirilerek devir işlemi yapılacak.

yedi2

Yedieminlerde olan ve online ihale yöntemi ile satışa sunulan araçlarda otomobil detayları söylenmiyor. Örnek olarak aracın değişen/boya bilgileri, varsa mekanik veya elektronik arızaları tespit edilemediğinden bu konudaki bilgiler yer almıyor.

Yorum gönder