Yurtdışında Staj Yapmanız İçin 10 Sebep

yurt disinda staj yapmaniz icin 10 sebep e1673996400960

Yurtdışında Staj Yapmanız İçin 10 Sebep

Üniversite kariyerinizde, Türkiye’den ayrılma ve yurtdışında eğitim alma fırsatını değerlendirmeye karar vereceğiniz bir zaman illaki gelir. Öğrencilerin Yurtdışında Staj yapmak istemeleri ve bunun nedenleri vardır. Bir yılı yurt dışında geçirmeye karar vermek kolay değil, mali açıdan, arkadaşlarınızdan ve ailenizden uzakta bir yıl geçirmeniz gerekecek. Bunun için motivasyona da ihtiyacınız olacak. Bunun içinde sizlere Öğrenciler İçin Yurtdışında Staj Yapmanız İçin 10 Sebep  sıraladık…

Yurt Dışında Staj Yapmak İçin 10 Sebep

yurt disinda staj yapmak icin 10 sebep e1673996424463

Üniversitede okurken kimiler ide yurt dışında staj yapmak ve kariyerine yurt dışı eğitimi de eklemek isteyebilir. Tabi bu kolay bir karar değildir, bu kararı almadan anca gözden geçirilmesi gereken durumlar söz konusu olabilir. Maddi olanaklar, aile ve arkadaşlarınızdan uzakta olacağınız için, bir süre yurt dışında geçirip geçiremeyeceğinizi göz önünde bulundurarak bu kararı almanız gerekecek. Bu durum için artıları ve eksileri tartarak ona göre karar vermeniz gerekecektir. Ama gelin görün ki böyle bir fırsat hayatınızda ve eğitim öğretim kariyeriniz için yeni bir şey denemek ve  yut dışındayken yaşam becerilerinizi ve bilginizi geliştirmek için iyi fırsat olduğunu da unutmamakta fayda var. Unutmayın ki Bu karar, sadece profesyonel düzeyde değil, aynı zamanda kişisel düzeyde de sizi gerçekten değiştirecek karar olabilir.

Bu yazımızda sizler  motive olmanız açısından Yurt Dışında Staj Yapmanız İçin 10 Nedeni sıralayacağız…

Yabancı Bir dili Yerinde Öğrenmek ve Dile Hakim Olmak!

Yurtdışında eğitim almanın en geçici nedeni, yabancı dili yerinde öğrenecek olmanızdır. Bu ilerlemenin en iyi yoludur  ve sadece okuduğunuz dili geliştirmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda ülke hakkında kültürel bir anlayış kazanmanıza da izin verecektir. Yabancı bir ülkede olmak sizi diğer insanlarla yabancı dilde iletişim kurmaya zorlayacaktır. Çok hızlı bir şekilde yüksek düzeyde anlama ve dil becerileri geliştireceksiniz.


Özgür Olduğunu Hisset!

ozgur oldugunu hisset e1673996488460

Yurt dışına gidiyorsun ve tatil gibi geliyor ama hayatta kalmak zorundasın! Üniversiteye gitmek için evden ayrılmak, ve özellikle de yurt dışına gitmek muhtemelen şu ana kadar özgürlük için attığınız en büyük adımlardan olabilir. Ancak yurtdışında bir yıl boyunca yalnız yaşamaya ve yaşamaya alışkın olan her şeyi bırakarak, özgürlüğe bir adım daha atmanızı sağlayan büyük bir  güçtür. Bütçenizi dövizle yönetmekten, yeni yemekler denemekten, kendi başınıza yemek pişirmekten ve yabancı bir ulaşım sistemini kullanarak dolaşmaktan birçok yeni şey öğreneceksiniz. Yeni beceriler, yeni bir yaşam biçimi geliştirecek ve kaçınılmaz olarak kendinizin daha iyi, daha olgun ve bağımsız bir versiyonu olacaksınız.


Yeni Kültürleri Keşfet!

Seyahat blogları, vlog’lar ve dergiler aracılığıyla yeni bir ülke hakkında yığınla bilgi bulabilirsiniz, ancak bu aslında orada yaşamak ve kendinizi keşfetmekle aynı şey değildir! Kendi anılarınızı inşa edebilir, fikirlerinizi şekillendirebilir ve seyahatlerinizde kendi patronunuz olabilirsiniz. Yeni bir ülkedeki farklı insanların yaşam tarzlarını ve kültürlerini tanımak için bir fırsat yakalayabilirsiniz.


Çevreni Genişlet!

Yurtdışında yaşamak, hem sosyal hem de profesyonel olarak çeşitli farklı insanlarla tanışmak için birçok fırsat sunar. Diğer yabancı öğrencileri veya stajyerleri içeren yeni bir arkadaş grubunuz olacak, bu dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmenizi sağlayacak! Bu aynı zamanda, edindiğin yeni arkadaşları ziyaret etmek için daha çok tatile gitmen için bir sebep verir! Yurtdışında eğitim almak aynı zamanda profesyonel ağınızı genişletmenize, yurtdışında eğitim aldığınız üniversitede akademisyenler ve diğer kariyer profesyonelleriyle tanışmanıza olanak tanır.


CV’ ni Geliştir!

cv ni gelistir e1673996451839

Gelecekteki kariyer beklentileriniz söz konusu olduğunda, yurtdışında staj yapmaya veya bir yıl geçirmeye karar vermek, lehinize inanılmaz derecede iyi çalışabilir. Özgeçmişinize yurt dışında bir yerleşim veya yıl eklemek, iş başvurusunda bulunma konusunda size diğer mezunlara karşı bu avantajı sağlayacaktır. İkinci bir dilde iletişim kurma deneyiminiz olduğunu görebiliyorsa ve bununla birlikte gelen karmaşık durumlara uyum sağlayabiliyorsanız, bir işveren için ekstra çekici gelecektir. Diğer adaylar karşısında bir adım önce mesleğinize başlamanız için size yardımcı olacaktır.


Konfor Alanından Çık!

Kendinle yarış! Ülkenizden, mevcut yaşam tarzınızdan, arkadaşlarınızdan ve ailenizden ayrılmak kolay değil, ancak yurtdışına çıkmak, zorluklarla veya başarılarla karşılaştığınızda bir birey olarak büyümenize izin veriyor. yukarıda sıraladığımız tüm artıları göz önünde bulundurduğunuzda buna değer diyeceksiniz. Hem sosyal hayat hem de kariyer planlamanız için Konfor alanınızdan çıkmalısın. Hayat sürprizlerle yeni başarılar getirecek unutma…


Seyahat İmkanı

Bir işe yerleştikten ve kariyerinizi geliştirmeye başladıktan sonra seyahat etme ve dünyayı görme fırsatı her zaman kolay değildir. Genç bir profesyonelin talepleri ve taahhütleri, eğitimi bitirdikten sonra seyahat etmek zorunda olduğunuz herhangi bir planınızı engelleyebilir. Bu yüzden gitmek için en iyi zaman genç, vahşi ve (nispeten) özgür olduğunuz zamandır! Bu yüzden hala üniversitedeyken yurt dışına staj için gitme fırsatını değerlendirin. Yurtdışında okumak, seyahat etmeniz ve komşu şehirlere ve ülkelere geziler yapmanız için bir temel sağlar.


Özgüven Kazan

ozguven kazan e1673996513701

Evet yapabilirsin! Adım adım yurtdışına çıkmak, düşündüğünüzden daha fazlasını başarabileceğinizi size gösterecektir. Bu, şu anda daha utangaç olabileceğiniz birçok farklı durumla yüzleşmenin ve daha sonra gelecekte bunları yönetmek için daha emin olmanın daha iyi bir yoludur.


Zihninde yeniliklere Yer Aç

Yurtdışında tanışacağınız insanlar size farklı yaşam biçimleri öğretecek ve onlardan öğrenme fırsatı. Belki evinize döndüğünüzde bazı alışkanlıklar edinirsiniz. Bu yüzden aslında yurt dışında staj yapmak size her yönüyle bir artı sağlayacaktır. Faklı kültürler farklı bir dil sosyal yaşamın farklılıkları hepsini tecrübe edebilmeniz için size olanak sağlayacaktır. Böyle bir fırsatı kaçıramazsınız değil mi?


Kariyeriniz İçin Şimdiden Seçimlerinizi Yapın

İster yurtdışında eğitim almaya ister staj yapmaya karar verin, her ikisi de şüphesiz bir karar vermenize veya en azından neyi sevdiğinizi (ve hepsinden önemlisi neyi sevmediğinizi) fark etmenize yardımcı olacaktır. Pek çok yeni şey öğreneceksiniz ve kulağa ne kadar klişe gelse de bu, kendinizi keşfetmenize ve eğitiminizi tamamladıktan sonra tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamanıza yardımcı olabilir!

Şimdi öne atlamak ve konfor alanınızın dışına çıkmak için gereken gücü bulun. Tek riskiniz öğrenmek, geliştirmek ve dünyada daha fazla ülke, kültür ve insan keşfetmek. Kendinize güvenin ve bu fırsatı değerlendirin!


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 2023 Öğrenci Pasaportu Fiyatı Ne Kadar?

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder