2023 Nobel Ekonomi Ödülünü Alan Claudia Goldin Kim?

goldin1

2023 Nobel Ekonomi Ödülünü Alan Claudia Goldin Kim?

2023 Nobel Ekonomi Ödülünü Alan Claudia Goldin Kim?

Nobel Ekonomi Ödülü’nü kadın emeğinin rolü üzerine çalışan ABD’li Claudia Goldin aldı. Claudia Goldin, Harvard Üniversitesinde ekonomi tarihi ve emek ekonomisi üzerine çalışıyor.

Goldin, ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu Ekonomi Çalışma Grubu’nda eş direktör. Daha çok kadın emeği üzerine yaptığı çalışmalarla biliniyor. Goldin yaklaşık 1 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak. Ödül töreni 10 Aralık’ta düzenlenecek.

2023 Nobel Ekonomi Ödülünü Alan Claudia Goldin Kim?

Claudia Goldin Kim?

Claudia Goldin, 1946 yılında New York’ta doğdu. Lisans eğitimini Cornell Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, doktora derecesini Gary Becker ve Jacob Mincer gibi önemli ekonomistlerin gözetiminde Chicago Üniversitesi’nden aldı.

Goldin’in araştırmaları, işgücü ekonomisi, eğitim ekonomisi ve cinsiyet eşitsizliği gibi konulara odaklanmaktadır. Özellikle, kadınların işgücüne katılımını, iş piyasalarındaki eşitsizlikleri ve eğitim fırsatlarının etkilerini incelemektedir.

Goldin’in çalışmaları, meslekler arasındaki ücret eşitsizliklerini açıklamak için cinsiyet farklılıklarını vurgulamaktadır. Örneğin, tıp ve hukuk gibi yüksek gelirli mesleklerde kadınların oranının artmasına rağmen, bu mesleklerdeki ücret farklılıkları oldukça belirgin bir şekilde devam etmektedir.

goldin

Ayriyeten, Goldin’in araştırmaları, eğitim fırsatlarının işgücüne katılım ve ekonomik büyüme üzerindeki etkisini de inceler. Kadınların eğitim seviyelerinin yükselmesinin, işgücü piyasasında daha fazla fırsat yaratması ve ekonomik büyümeyi desteklemesi önemli bir bulgudur.

Claudia Goldin’in araştırmaları, birçok akademik makalede yayınlanmış ve ödüller almıştır. Ayriyeten Amerikan Ekonomi Derneği ve Ulusal Bilimler Akademisi gibi prestijli kuruluşların üyesidir.

Goldin, çalışmalarıyla ekonomi alanında büyük bir etki yapmış ve cinsiyet eşitsizliği ve iş piyasasındaki dengesizliklerin giderilmesi için politika önerileri sunan bir lider olarak kabul edilmektedir.

Yorum gönder