Henry Kissinger Kim, Ne İş Yapıyor, Neden Öldü?

henry

Henry Kissinger Kim, Ne İş Yapıyor, Neden Öldü?

Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik Danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Nobel Barış Ödülü sahibi Henry Kissinger 100 yaşında hayata veda etti.

Henry Kissenger Kim?

Henry Alfred Kissinger (d. 27 Mayıs 1923 – 29 Kasım 2023), Yahudi kökenli Amerikalı diplomat, siyaset bilimci ve politikacı.

Babası Louis Kissinger (1887-1982) bir öğretmendi. Annesi Paula (Stern) Kissinger (1901-1998) bir ev kadınıydı. Walter Kissinger adında bir kardeşi vardı. Soyadı olan Kissinger onun büyük-büyük-büyükbabası Meyer Lob tarafından 1817 yılında kabul edilmiştir. Bir genç olarak, zamanında ülkenin en iyi takımlarından biri olan Greuther Fürth’ün genç takımında oynadı.

henry1

1938 yılında Nazi zulmünden kaçan ailesi New York’a taşındı. Kissinger, orada Yahudi göçmen topluluğunun bir parçası olarak üst Manhattan Washington Heights bölümünde liseye gitti. George Washington Yüksek Okulu’ndan sonraki ilk yıl, gece okuluna başladı ve tam zamanlı olarak bir tıraş fırçası fabrikasında çalıştı. Lise sonrasında, Kissinger muhasebe eğitimi için New York City Kolejine girdi.

Harvard Üniversitesi öğretim üyesi olduktan sonra 1969 – 1975 yılları arasında ABD başkanının ulusal güvenlik danışmanı, 1973 – 1977 yıllarında ise ABD’nin 56. dışişleri bakanı olarak görev yapmıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyet Rusya arasındaki yumuşama politikasını geliştirmiş, bunun sonucunda 1972 yılında SALT I antlaşması imzalanmıştır.

henry2

Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında ilk resmî ilişkileri kurmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin 1969 – 1970 yılarında Kamboçya’yı bombalamasını desteklemesine karşın, Vietnam sorununu çözüme götürmedeki üstün katkılarından dolayı 1973 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Mekik Diplomasisi yöntemiyle 1979 yılında İsrail ile Mısır arasında da diplomatik ilişki kurulmasına katkıda bulunmuştur.

Dünya tarihindeki en büyük diplomatlar arasında kabul edilmektedir. Emekli olduktan sonra birçok kitap yazarak anılarını, görüşlerini ve diplomasi tecrübelerini kamuoyu ile paylaştı.

henry3

Neden Öldü?

İki ABD Başkanı için ulusal güvenlik danışmanı ve dışişleri bakanı olarak görev yapan ve ABD dış siyasetine şekil veren isimlerden biri olan Nobel Barış Ödülü sahibi Henry Kissinger hayata veda etti. Diplomasi efsanesi olarak anılan Kissinger’in kişisel internet sitesinden yapılan açıklamada, eski Bakan’ın 100 yaşında Connecticut eyaletindeki evinde, yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Yorum gönder