Ahmet Hakkı Turabi Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında, Akademik Kariyeri?

ahmet hakki turabi kimdir hayati nerelidir

Ahmet Hakkı Turabi Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında, Akademik Kariyeri?

Ahmet Hakkı Turabi Kimdir? Nereli, Kaç Yaşında, Akademik Kariyeri? Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 üniversite için rektör ataması yaptı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, YÖK’e de 5 yeni üye katıldı. Amasya Üniversitesi’nde okuyanlar, internet üzerinden en çok yeni rektörleri Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi hakkında araştırma yapıyor. Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi’nin yaşı, memleketi ve hayat öyküsü merak edilenler arasında yer alıyor.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı Resmi Gazete kararıyla birlikte 20 üniversiteye rektör atandı. Atama kararları bugün yayımlanan Resmi Gazete’de açıklandı. Konusu geçen atamalar Yükseköğretim Kanununun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri dahilinde gerçekleştirildi. Amasya Üniversitesi öğrencilerinin internette en çok arattığı soruların başında ise Ahmet Hakkı Turabi kimdir? Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi kaç yaşında, nereli? Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi kimdir, hayatı? soruları geliyor. İşte, Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi hakkında detaylar.

Ahmet Hakkı Turabi


Ahmet Hakkı Turabi Kimdir?

Akademik Kariyeri

1969 tarihinde Gümüşhacıköy/Amasya’da doğdu. 1992 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı yıl Türk Din Mûsikîsi Anabilim Dalı araştırma görevlisi olarak göreve başladı. Müzik eğitimini fakültedeki müzik derslerinin yanı sıra İleri Türk Musikisi Konservatuarı ve özel hocalardan aldı. 1993- 1994 yıllarında Ürdün Üniversitesi’nde Arapça eğitimi aldı ve Arap Müziği üzerinde çalışmalar yaptı. 1996’da “el-Kindî’nin Mûsikî Risâleleri” isimli tezle yüksek lisans; 2002’de “İbn Sînâ’nın Kitâbü’ş-Şifâ’sında Mûsikî” (İbn Sînâ Mûsikî, Litera Yayıncılık, İstanbul 2004) isimli tezle doktora; 2006’da “Gevrekzâde Hâfız Hasan Efendi ve Musiki Risalesi” (Rağbet Yayınları, İstanbul 2005) isimli çalışmasıyla doçentlik derecesi aldı. “Sivâsî İlâhiler” (Sivas, 2010) ve “Niyâzî İlâhiler” (Malatya, 2011) isimli araştırmaları yayımlandı. Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi’nde maddeleri bulunan araştırmacının, ilk dönem İslâm dünyasındaki müzik faaliyetleriyle ilgili yayınları mevcuttur. Kendi bestelerinden oluşan ilahileri seslendirdiği “Turabi İlahiler” (İstanbul 2011) isimli albümü vardır. Ses ve kanun sanatçısı olarak yurtiçi ve yurtdışında birçok icralara katılmıştır. Aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Tasavvuf Müziği Korosu’nun şefi olarak topluluğun icralarını yönetmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Ahmet Hakkı Turabi Nereli?

Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi Gümüşhacıköy/Amasya doğumludur.


Ahmet Hakkı Turabi Kaç Yaşında?

Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Ahmet Hakkı Turabi, 54 yaşındadır.


İlgili Makaleler

En Çok Kazandıran Üniversite Bölümleri Neler, Mezunları Ne Kadar Kazanıyor, Kolay İş Bulunan Bölümler Neler?

Yorum gönder