Anakartı Bozuk Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

anakarti bozuk telefondan veri kurtarma nasil yapilir

Anakartı Bozuk Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Anakartı Bozuk Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır? Bu yazımızda en çok merak edilen, Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır? dokunmatik ekranda açılmayan telefondan veri kurtarma ile ilgili tüm merak edilenleri ve Bozuk telefonun içindeki bilgiler nasıl alınır? EMMC Veri Kurtarma hakkında merak edilenleri araştırdık.

Anakartı Bozuk Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

anakarti bozuk telefondan veri kurtarma nasil yapilir 1

Gelişen teknoloji ile birlikte tüm yaşamımızı neredeyse telefon tablet ve  Bilgisayarlar aracılığı ile yapmaktayız. Özellikle akıllı telefonlara geçtikten sonra telefon kullanımı artması ile birlikte  telefonlar vazgeçilmezimiz haline gelmiş durumda. Hal böyle olunca Telefon arızalarını yaşamak da kaçınılmaz oluyor. En çok merak edilen ve sorular ise; Anakartı Bozuk Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?telefon düştü, kırıldı, açılmıyor, telefona giremiyorum!”, “ekranda hiçbir şey görülmüyor ve telefonu açamıyorum!” veya “Bozuk ve Açılmayan Telefondan Veri Kurtarmak Mümkün mü?” Yazımızı devamında tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz…


Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

acilmayan telefondan veri kurtarma nasil yapilir

Özellikle Android işletim sistemine sahip bir telefona sahipseniz, bu telefonlarda anlık takılma sorunları yaşamışsınızdır. Cihazının hiçbir sorun yokken kendiliğinden kapanabilir. Belli bir süre sonra hiçbir şey olmamış gibi yeniden açılıp çalışmaya devam eder. Anakartı Bozuk Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır? sorusu cevabını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. Eğer kendisi açılmıyorsa, sizin manuel olarak başlatmanız gerekir. Tüm bunları yapıp cihaz açılmazsa, yapmanız gereken 2 seçenek var.

Bunlardan ilki, Home tuşuna sahip olan Android telefonlarda hard reset atma: Home tuşuna sahip telefonlar açılmayınca hard reset yapabilmek için Home tuşuna ve açma kapama tuşuna aynı anda basmak gerekir. Bu basma süresi, screenshot alır gibi kısa değil, gerekirse 5 ya da 10 saniye boyunca sürmelidir. Daha sonra telefon açılacaktır. Hard reset atılan telefonlarda telefonun uğradığı zarara göre telefon fabrika ayarlarına dönmek zorunda kalabilir ya da hiçbir şey olmamış gibi kaldığı yerden devam edebilir.

İkincisi ise, Home tuşuna sahip olmayan Android telefonlarda hard reset atma: Home tuşuna sahip olmayan Android telefonlarda hard reset işlemi için açma kapama düğmesi ile ses açma ya da ses kapama düğmesine aynı anda uzun süre basmak gerekir. Yine diğer telefonlarda olduğu gibi bu işlemde de gerekirse bu süre 5 ya da 10 saniye boyunca sürmelidir. Daha sonra duruma göre telefon kaldığı yerden çalışmaya devam eder, ya da kendisini fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalır.


Telefondan Veri Kurtarma Yolları Neler

telefondan veri kurtarma yollari neler

 • WonderShareDr. FoneForAndroid Uygulaması: Bu uygulama sayesinde verilerinize ulaşmanız mümkün olacaktır. Öncelikle bu uygulamayı bilgisayarınıza indirin ve kurulumunu tamamlayın. Daha sonra USB kablosu ile telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Hard reset türlerinden uygun olanı uygulanarak telefon zorla çalıştırılmalıdır. Bu esnada bilgisayarınıza yüklediğiniz WonderShare programı, telefon içerisinde bir tarama yaparak kurtarmak istediğiniz verileri bilgisayar ekranına taşıyacak. Böylelikle kurtarmak istediğiniz verileri bilgisayarınıza yedekleyerek kurtarmış olacaksınız.
 • Eğer kurtarmak istediğiniz bilgiler harici kartta (SD kart) içeresinde yer alıyorsa, SD kartınızı telefonunuzdan çıkarın daha sonra USB dönüştürücü ile telefonunuzun SD kartını bilgisayarınıza bağlayın. Böylelikle tüm bilgileri kişisel bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.
 • Recoverit Uygulaması: Bu uygulama da WonderShare uygulamasına oldukça yakın bir şekilde çalışır. Telefonunuzu ister SD kart aracılığı ile ister şarj kablosu ile doğrudan bilgisayarınıza bağlayın. Daha sonra bilgisayarınızı telefonu saptadığında telefonunuzu seçin. Tarama seçeneğine tıklayın. Uygulama, birkaç dakika içerisinde telefonunuzdaki tüm verileri tarayacak ve bilgisayar ekranına yansıtacaktır. Siz de buradan kurtarmak istediğiniz verileri seçerek kurtarma işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bu işlemin, diğer işlemlere göre daha çok tercih edilen bir işlemdir.
 • Yedekleme Yapılmış Olan Telefondan Veri Kurtarma: Eğer telefonunuzu düzenli olarak yedekliyor iseniz, bu durum sizin için çok büyük bir avantaj haline gelecektir. Bu sebeple telefonunuzdaki verileri mutlaka düzenli olarak yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Telefonunuzun modeline göre uygun olan uygulama aracı ile telefonunuzdaki bilgileri bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz. Herhangi bir problem varlığında buradan bilgilerinizi kolaylıkla çekebilirsiniz. Bu uygulamalar ile sadece fotoğraf ve videolar değil, mailler, mesajlar, kişiler ve diğer pek çok bilginizi yedekleyip kurtarabilme şansına sahipsiniz.
 • Şifresi Olan Bir Telefondan Veri Kurtarma: Telefonunuzun ekranı siyah ekran olarak gözüküyor ya da dokunmatiği çalışmadığı için şifrenizi giremiyor ve bu şekilde verilerinize ulaşamıyorsanız yapmanız gereken küçük bir işlem sayesinde verilerinize kolaylıkla kavuşabilirsiniz. Harici bir aparat ile ekranı ya da dokunmatiği çalışmayan bilgisayarınıza bir mouse bağlayabilirsiniz. Bu mouse aracılığı ile telefonunuzun şifresini girerek telefonunuzdaki verileri kurtarabilirsiniz. Siyah ekranı olan telefonunuzdaki verileri kurtarmak için ise bilgisayarınıza bir telefon ekranı yansıtıcı bir uygulama indirip kurabilirsiniz. Telefonunuzun tek sorunu ekranını görememeniz ise, bu uygulama aracılığı ile ana kartınız sağlam olduğu için telefonunuzun ekranını görmeniz ve bu şekilde işlem yapabilmeniz mümkün olacaktır.

Hemen hemen her kullanıcı, akıllı telefonlarını pek düzenli kullanmıyor. Ayrıca kullanıcıların büyük bir bölümü yedekleme işlemi yapmıyor. Olası her duruma karşı sizi yedekleme kurtarır bunu unutmamalıyız. Telefon verilerimizi düzenli olarak yedeklersek, böyle olumsuz durumlar ile karşılaşırsak bile kolaylıkla üstesinden gelebiliriz.


Telefonun Açılmamasının Nedenleri Nelerdir?

telefonun acilmama nedenleri neler
Telefonun açılmamasının birkaç sebebi vardır. En yaygın olanlardan bazıları:

 • Ekran hatası
 • Pil tamamen boşalmış
 • Şarj cihazı veya şarj cihazı girişi arızalı
 • Yazılım hatası
 • Şarj girişi hasarlı
 • Anakart arızalı veya yanmış
 • İlginizi Çekebilir: İğne İle Dokunmatik Ekran Tamiri

EMMC Veri Kurtarma

emmc veri kurtarma

Verilerinizi kurtarmanın birçok karmaşık yolu var fakat şimdi bahsedeceğimiz yöntem bu yollardan en basiti gibi görünüyor. Ölü bir telefondan verilerinizi kurtarmak için anakartınızın üzerinde bulunan EMMC çipine odaklanmalısınız. Söz konusu verileri kurtarmak için bu çipleri bir EMMC okuyucusuna dönüştürebilirsiniz fakat anakart hakkında fazla bilginiz yoksa bu yöntemi uzman ellere bırakmalısınız.

Bu çipler çok basit bir yapıda üretilmiştir. Birkaç küçük lehimle, EMMC çipleri bir usb kart okuyucusuna çevirebilirsiniz. Bu yöntem çoğu zaman verilerinizi kurtarsa da asla garantisi yoktur. Sizin de eğer böyle bir telefonunuz varsa EMMC çip üzerinden verilerinizi kurtarmayı deneyebilirsiniz.


👉Bilgisayardaki Anakarta RAM Nasıl Kurulur? RAM Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder