Charlie Munger Kim, Hangi Firmada Çalışıyor, Neden Öldü?

munger

Charlie Munger Kim, Hangi Firmada Çalışıyor, Neden Öldü?

ABD’li ünlü yatırımcı ve Berkshire Hathaway’in sahibi Warren Buffett’ın sağ kolu Charlie Munger 99 yaşında hayata veda etti. Munger 1 Ocak’ta 100 yaşına basacaktı.

Charlie Munger Kim?

Charlie Munger, 1 Ocak 1924’te Omaha, Nebraska’da doğdu. Michigan Üniversitesi’nde matematik öğrenimi gördü ve II. Dünya Savaşı’nda Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri’nde hizmet verdi. Savaştan sonra Harvard Hukuk Fakültesi’ne girdi ve 1948’de mezun oldu.

Charlie Munger Kim, Hangi Firmada Çalışıyor, Neden Öldü?

Munger, kariyerine avukat olarak başladı ve 1962’de kendi gayrimenkul ve inşaat şirketi olan Wheeler, Munger, and Company’yi kurdu. Ancak, daha sonra yatırım dünyasına geçiş yaptı ve bu alanda önemli bir etki yarattı.

Munger, 1960’ların sonunda Warren Buffett ile ortaklık kurdu ve Berkshire Hathaway’nin Başkan Yardımcısı oldu. İkilinin ortaklığı, Berkshire Hathaway’in dünya çapında bir yatırım holding şirketine dönüşmesine yardımcı oldu. Munger ve Buffett, işletmelerin temel değerlerini analiz eden ve uzun vadeli büyüme potansiyelini değerlendiren “değer yatırımı” yaklaşımını benimsemiştir.

munger2

Munger, Berkshire’ın başkan yardımcısıydı ve yaklaşık 2,2 milyar dolar değerindeki hisseleriyle en büyük hissedarlarından biriydi. Forbes’a göre toplam net varlığı yaklaşık 2,6 milyar dolardı.

Munger, Berkshire Hathaway’deki rolünde, şirketin bir dizi başarılı yatırım ve satın almada kilit bir figür olmuştur. Ayrıca, Berkshire Hathaway’in yıllık toplantılarında, genellikle “Woodstock for Capitalists” olarak adlandırılan etkinliklerde, mali öğütler ve yaşam dersleri sunmuştur.

munger1

Neden Öldü?

Charlie Munger, Salı günü 99 yaşında hayata veda etti. Berkshire Hathaway’den yapılan basın açıklamasına göre Munger Salı günü yaşamını yitirdi. Holding, Munger’in ailesinin, Kaliforniya’daki bir hastanede hayatını kaybettiğini aktardıklarını açıkladı.

Buffett yaptığı açıklamada, “Berkshire Hathaway, Charlie’nin ilhamı, bilgeliği ve katılımı olmasaydı bugünkü durumuna ulaşamazdı” sözlerini ifade etti.

Yorum gönder