Halis Serbest Neden Bergen’i Öldürdü? Bergen Hayatı!

bergen

Halis Serbest Neden Bergen’i Öldürdü? Bergen Hayatı!

Halis Serbest Neden Bergen’i Öldürdü? Bergen Hayatı!

“Acıların Kadını” olarak bilinen müzisyen ve arabesk şarkıcısı Bergen’in hayatı, 2022 yılında beyaz perdeye aktarıldı. Daha 30 yaşında eski eşi Halis Serbes tarafından öldürülen Bergen’in filmi dün akşam televizyonda yayınlandıktan sonra hayatı merak konusu oldu. Gelin hep birlikte haberin detaylarını inceleyelim.

Halis Serbest Neden Bergen'i Öldürdü? Bergen Hayatı!

Bergen Hayatı

Asıl adı Belgin Sarılmışer olan ve Bergen olarak bilinen şarkıcı, 1959 yılında Mersin’de doğdu. 7 çocuklu bir ailede dünyaya gelen Bergen, annesi ve babası boşandıktan sonra annesi ile beraber Ankara’da yaşamaya başladı. Ankara’da konservatuar orta bölümüne başladı, ama bu eğitimi yarım bırakıp bir dönem memur olarak PTT ‘de çalıştı. Bir gün Ankara’da arkadaşları ile eğlenmeye çıktığında Seyman Kulüp isimli pavyonda arkadaşlarının ısrarı üzerine sahneye çıkıp şarkı söyledi. Orhan Gencebay’ın “Batsın Bu Dünya” isimli şarkısını seslendiren Bergen çok beğenilir. Pavyon sahibinin Bergen’e sahne almasını teklif etmesi üzerine Bergen’in müzik kariyeri başlar.

bergen1

Ankara’da birden fazla pavyonda çalıştıktan sonra Adana’dan gelen bir teklifi kabul eder ve Adana’ya yerleşir. Adana’da Halis Serbest ile tanışır. Halis Serbest, her pavyona gelir, en ön masada oturur ve Bergen’i izlerdi. Sürekli çiçek ve hediyeler gönderen Halis Serbest yoğun ısrarlar ile Bergen’i ikna edip evlenir. Ama daha sonra Halis Serbest’in başkası ile evli olduğu ortaya çıkınca Bergen ayrılıp ilişkiye son vermek ister.

Tek gözünü Kaybetti

Bergen, Halis Serbest ile ayrıldıktan sonra, annesini de yanına alarak İzmir’e kaçar. Ama Halis Serbest bir kiralık katile 500 bin lira vererek İzmir’e Bergen’in peşine takar. İzmir, Alsancak’ta bulunan New York isimli bir pavyondan 31 Ekim 1982 gecesi Bergen ve annesi tam taksiye binmek üzereyken kiralık saldırgan Bergen’in üzerine bir kova kezzap atar. Ağır şekilde yaralanan Bergen, hastanede 45 gün kalır.

bergen3
Dönemin meşhur estetik cerrahlarından olan Onur Erol, olayı basından takip eder ve gönüllü olarak Bergen’e yardım etmek ister. Bu yüzden Bergen, İzmir’den Ankara’ya, doktorun bulunduğu şehre gelir. Cerrah Erol hastasının durumunu anlatmak için yaptığı tarifte onu 3 kere ameliyat ettiğini dile getitir. Zımparalama yöntemi ile derisini soyduklarını, sağ gözünün çıktığını, göz kapaklarının kapanmadığını, sonradan protez göz eklemek için göz çukuru yaptığını, burun kanatlarının yok olduğunu, o yüzden oraya kıkırdaklar koyulduğunu, kalçasından alınan derinin yüzüne eklendiğini anlatır.

Bu olaydan sonra sağ gözüne aldığı hasar nedeni ile saçlarını hep sağ gözünün üstüne atması ile bilinir. Ya da güneş gözlüğü kullanması ile akıllarda kalmıştır.

bergen2

Nasıl Öldü?

Bergen 1986 yılında çıkardığı 4. Albümü olan “Acıların Kadını” albümü nedeni ile ve aynı isimli, kendi hayatının anlatıldığı filmde başrol oynaması nedeni ile Acıların Kadını olarak bilinmeye başlanır. Müzik kariyeri boyunca hala çok dinlenen ve sevilen şarkılara imza atar.

Bergen, 1989 yılında 14 Ağustos’u 15 Ağustos’a bağlayan gece Adana Pozantı’da boşandığı eşi tarafından kurşunlanarak hayata veda etti. 30 yaşında hayatını kaybeden Bergen, kısa yaşamına 6 Long Play, 11 kaset, 129 şarkı ve bir film sığdırdı. Bergen, memleketi olan Mersin’de şehir mezarlığına defnedildi. Mersin Toroslar’da yapılan asri anıt mezarlık ziyarete açıktır.

halis

Halis Serbest Kim?

Şarkıcı Bergen’i henüz 30 yaşındayken 6 kurşunla öldüren Halis Serbest’in Adana’da tekstil işi ile uğraştığı biliniyor. Halis Serbest, 12 yıl ceza almış ve cezasını çektikten sonra hapisten çıkmıştır. Adana’da yaşamaya devam eden Halis Serbest, 2018 yılında Kozan ilçesinde 2’si 16, 2’si 17 yaşındaki 4 çocuğa istismarda bulunduğu iddiasıyla yakalandı. Ailelerden 3’nün şikayetçi olduğu Halis Serbest, çıkarıldığı mahkemece cezaevine gönderildi.

bergen5

Ne Kadar Hapis Yattı

31 Ekim 1982’de Bergen’in yüzüne kezzap atılmasının ardından azmettirici olarak yargılanan Halis Serbest, 12 yıl hapis cezası aldı. Hapiste yatmasının ardından Bergen ile evlenen Halis Serbest 14 Ağustos 1989’da Bergen’i 6 kurşun ile öldürdü. 15 yıl hapis cezası ile yargılansa da aldığı ceza sadece 7 ay oldu. 7 ay hapis yatmasının ardından 1990 yılında serbest bırakıldı.
Bergen’i Anlatan Filmler

>1986 yılında çekilen “Acıların Kadını” adlı filmde kendi hayatını kendisi oynadı. 1995 yılında “Aşk Ölümden Soğuktur” adlı filmde Bergen’i Bennu Gerede canlandırdı. 2022 yılında ise “Bergen” isimli filmde Farah Zeynep Abdullah canlandırdı.

Yorum gönder