Prof Dr. Osman Can Kimdir, Kaç Yaşında? Prof Dr. Osman Can Hayatı ve Biyografisi

prof de osman can kimdir kac yasinda prof dr osman can hayati ve biyografisi

Prof Dr. Osman Can Kimdir, Kaç Yaşında? Prof Dr. Osman Can Hayatı ve Biyografisi

Prof Dr. Osman Can Kimdir, Kaç Yaşında? Prof Dr. Osman Can Hayatı ve Biyografisi merak edilenler arasında yer aldı. Hukuk alanında uzman olan ve yaptığı yorumlarla sık sık gündeme gelen Prof Dr. Osman Can Nerelidir? Gelin birlikte Prof. Dr. Osman Can hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Prof Dr. Osman Can Kimdir?

prof dr osman can kimdir nerelidir kac yasinda

Yazar, Akademisyen olması yanı sıra hukuk alanında da uzman olan Prof . Dr. Osman Can son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. 1968 yılında doğan Prof. Dr. Osman Can 2023 itibari ile 55 yaşındadır ve Ankaralıdır. Bir dönem Anayasa Mahkemesi raportörü olan Can, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Anayasa Hukuku alanında ders vermektedir. Üniversite eğitimini 1992’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olarak tamamlamış ve kariyerine 1993 yılında Erzincan Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak devam etmiştir.

Yüksek Lisansını ise Almanya’nın Köln Üniversitesinde 1997’de yaptı 2000 yılında ise doktorasını tamamladı. Temmuz 2002 tarihinde Anayasa Mahkemesine Raportör-Hâkim olarak atandı. Bu süre zarfında Türkiye’de anayasa hukuksal davalarda Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nca raportör olarak görevlendirildi.


Prof Dr. Osman Can Hayatı ve Biyografisi

prof dr osman can hayati ve biyografisi

1992’de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1993 yılında Erzincan Hukuk Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. Almanya’nın Köln Üniversitesinde 1997 yüksek lisansını, 2000 yılında ise doktorasını tamamladı. Temmuz 2002 tarihinde Anayasa Mahkemesine Raportör-Hâkim olarak atandı. Bu süre zarfında Türkiye tarihinin en çalkantılı dönemindeki önemli anayasa hukuksal davalarda Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nca raportör olarak görevlendirildi.

2003 yılında Türk-Alman Kamu Hukukçuları Forumunu kurdu ve Türkiye Koordinatörlüğünü üstlendi. 2006 yılında Bilim Jürisi tarafından oybirliğiyle doçentliğe layık görüldü. 2010 yılında Demokrat Yargı derneğinin kuruluşunda yer aldı ve yargının tarafsızlığı ve çoğulculaştırılması mücadelesini sivil toplum örgütü üzerinden yürüttü. 2010 yılında Hukukçular Derneği’nce Türkiye’de “yılın hukukçusu” ödülüne layık görüldü.

Ekim 2010 itibariyle Mahkemeden ayrıldı. Yeni Anayasa Platformunun oluşumuna katıldı. 2011 yılında Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “yılın fikir adamı” ödülüne layık görüldü. 2011 Temmuzunda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Anayasa Hukuku Anabilim Dalında öğretim üyeliğine başladı. AK Parti 4. Olağan Kongresinde AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 30.4.2013 itibariyle Anayasa Hukuku Profesörü oldu. Ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır.

Twitter  👉Osman Can


Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder