Geert Wilders Kim, İslam Düşmanı Mı, Türkiye Nasıl Etkilenecek?

geert

Geert Wilders Kim, İslam Düşmanı Mı, Türkiye Nasıl Etkilenecek?

Hollanda’da genel seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre Geert Wilders liderliğindeki İslam düşmanı ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), açık farkla ilk sıraya yerleşti.

Hollanda’da sandık çıkış anketlerine göre PVV, parlamentodaki 150 sandalyeden 35’ini kazanarak birinci sırayı alırken eski AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’ın liderliğinde seçimlere ittifakla giren İşçi Partisi (PvdA) ve Yeşil Sol (Groen Links) 25 sandalye ile ikinci sırayı aldı.

Geert Wilders Kim, İslam Düşmanı Mı, Türkiye Nasıl Etkilenecek?

Geert Wilders Kim?

Geert Wilders, 6 Eylül 1963’de Hollanda’nın Venlo kentinde doğdu. Özgürlük Partisi başkanı olan Wilders, 1998 yılından beri parlamento üyesidir.

Özgürlük Partisi başkanı Geert Wilders Katolik iken agnostisizmi seçmiş bir siyasetçidir. Vergilerin düşürülmesi, refah devletinin tasfiyesi, asgarî ücretin ortadan kaldırılması, devlet düzenlemelerinin ve müdahalelerinin en aza indirgenmesi gibi sağ liberteryen politikalarla objektivist bir bakış açısını birleştirerek İslâm dini ve özgürlüklerin uyuşamayacağı fikri ile İslâm karşıtı bir siyaset yürütmektedir.

geert3

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan sert açıklamaları vardır. Ayrıca, 2006 yılında İslamiyet hakkında açıklamaları sonrası büyük tepki çekmiş ve Türkiye’de hakkında suç duyurusu yapılmıştır. Ancak savcılık yargılama yapılmayacağını karar vermişti.

İslam Düşmanı Mı?

Wilders, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla sık sık İslam dinini ve Hz. Muhammed’i hedef alıyor. X, İslam düşmanlığı öyle bir boyuta ulaşan Wilders’in hesabını ırkçı ve İslamofobik söylemler nedeniyle geçtiğimiz nisan ayında askıya almıştı.

geert1

X’te 1 milyon takipçisi bulunan Wilders, Müslümanların dini bayramlarında da provokasyonlara imza atarak infiale yol açan paylaşımlar yapıyor. Son olarak geçtiğimiz Kurban Bayramı’nda, bir hayvanın kesim anına ait görüntüyü yayınlayan Wilders, paylaşımında “Mide bulandırıcı İslam geleneğini yasaklayın” diyerek yeni bir skandala imza atmıştı.

Türkiye Etkilenecek Mi?

İslam düşmanı Wilders, paylaşımlarında sık sık Türkiye’yi de hedef alıyor. Wilders, geçtiğimiz zamanlarda X hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması çağrısı yapmıştı.

geert4

Wilders, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a geçmiş yıllarda hakaret etmiş ve “Terörist”demişti. Wilders ayrıca seçimlerden önce camileri kapatmayı ve başörtüsü yasağını vaat etmişti.

Türk düşmanı Wilders, 15 Temmuz 2016’daki FETÖ’nün darbe girişimini de savunarak”Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin başarısız olmasına üzüldüm.”ifadelerini kullanmıştı.

Diğer yandan ırkçı söylemleriyle de tanınan Wilders, göçmenlere ve mültecilere karşı olan keskin tavrıyla da biliniyor. Şuanlık bu durumun Türkiye’yi nasıl etkileyeceği bilinmiyor.

Yorum gönder