KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Tarih Konu Dağılımı

kpss tarih dersine nasil calisilir kpss tarih konu dagilimi

KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Tarih Konu Dağılımı

KPss sınavına girecek adayların hazırlanması gereken derslerden biri de Tarih dersidir. Tarih dersine de diğer dersler gibi önem vermelisiniz. bizde bu yazımızda sizlere faydalı olması açısından KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Tarih Dersinden Nasıl Full Çıkartılır? KPSS Tarih Kaç Soru Var? cevaplayacağız. Ayrıca KPSS Tarih çalışmak için KPSS Tarih Konu Dağılımı da bilmek gerekir. Gelin birlikte KPSS Tarih Nasıl Fullenir? öğrenelim..

KPSS Tarih Dersine Nasıl Çalışılır?

kpss tarih dersine nasil calisilir

Tarih dersi KPSS sınavından en çok bilgi sahibi olmanız gereken derslerden biridir. Tarih dersine çalışırken özellikle kendinize göre bir program yapmalısınız. Müfredatı en geniş ders Tarih dersi olduğu için  KPSS Tarih dersine hazırlık da bir o kadar önemlidir. Tarih dersi genellikle ezbere dayalı bir derstir ve ayrıca Tarih dersine çalışırken muhakkak bir defter tutmalısınız ki her yazı yazdığınızda tüm bilgiler zihninizde daha sağlam yer edinecektir.

Tarih dersine çalışmaya başlamadan önce Kronoloji çıkarmalısınız ve olayları sebep sonuç ilişkisi açısından özetlemelisiniz. Orta Asya Türk Tarihi, İslam Tarihi, Anadolu Selçuklu Tarihi, Osmanlı Tarihi, Osmanlı kültür hayatı, İnkılaplar, Savaşlar dönemi için ayrı ayrı başlıklara ayırıp özet çıkarmalısınız ki daha çok akılda kalsın. Özeti çıkarırken çok fazla ayrıntıya girmemeye özen gösterin.

Zaten tarih soruları yorum ağırlıklı sorular olduğu için okuduğunuzu çok iyi yorumlamanız, soruyu dikkatli okuyup sorununun ana fikrine ulaştığınızda cevaba daha kolay odaklanabilirsiniz. Böylelikle çıkardığınız özetlerin sonrasında yorumlama gücünüze ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Soru çözme mantığını kavramak için, tarih soru çözüm örnekleri üzerinden çalışabilirsiniz. Özellikle sınava çalışmaya geç başlayanlar için bu yöntem en doğrusu olacaktır. Kısa sürede ilerlemek için sınavlara çözümlü sorular üzerinden çalışılmalıdır. Test üzerinden yapılan konu tekrarları da sınava yakın zamanlarda daha iyi pratik yapmanıza olanak sağlar.


KPSS Tarih Dersi Konu Dağılımı

kpss tarih dersi konu dagilimi

KPSS tarih dersinde bazı konularda 1 soru çıkarken bazı konularda 4-6 soru çıkmaktadır. Tarih dersinde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de karıştırılan konulardır. Tarih dersine çalışmak isteyenlerin büyük çoğunluğu dağılma, gerileme, I. Meşrutiyet gibi konuları sürekli karıştırmakta ve unutmaktadır. Bu şekilde karıştırdığınız konular var ise 45 gün boyunca o konuya her akşam 1 saat ayırabilirsiniz. Bu strateji ile hazırlanan çalışma planı ile özellikle çok soru çıkan konularda tüm dersler için uygulayabilirsiniz. 45 gün boyunca her akşam 1 saat bakarak yapacağınız tekrar çalışmaları o konunun bilinçaltınıza yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Bütün sınavların vazgeçilmezi olarak da bilinen soru çözme pratiği de Tarih dersi içinde geçerli. İçeriğine güvendiğiniz kaynaklardan soru bankası edinin ve en az  soru bankası kitapçığı bitirmeye gayret edin. Ayrıca ne kadar çok soru bankası kitapçığı bitirirseniz sizin yararınıza olacaktır.


KPSS Tarih Dersinden Nasıl Full Çıkartılır?

kpss tarih dersinden nasil full cikartilir

KPSS Tarih dersinden full net çıkarmak için belli başlı yolları izleyebilirsiniz. Tarih dersi için önemli bir başka husus ise padişahların yaptığı ıslahatlardır. Neredeyse tüm padişahların yaptığı bütün ıslahatları bilemezsiniz bu yüzden de padişahların yaptıkları bütün ıslahatları tek tek ezberlemeye, öğrenmeye çalışmayın. Asıl bilmeniz gerken her padişahın en önemli 4 ya da 5 tane ıslahatıdır.

Ösym’ de bu tarz sorular karşınıza çıkacaktır.  Örneğin 5-6 tane ıslahat verip bu ıslahatlar hangi padişah zamanında yapılmıştır? Diye sorar. Bu yüzden her padişahın en önemli 4-5 ıslahatını bilin yeterli olur. Gereğinden daha fazla detaya inmek her zaman hatadır. Boşa kürek çekmektir. Eğer yeterli zamanınız, vaktiniz var ise her padişahın yaptığı önemli 4-5 ıslahatı yine ayrı ayrı yazarak tekrar etmenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Tarih dersinde tekrar çok önemlidir öncelikle şu durumu kabul etmelisiniz ki Tarih sözel bir ders olduğu için ve çok fazla bilgi bulundurduğu için her seferinde unutacaksınız. Hal böyle olunca sürekli tekrar yapmanız gerekmektedir. Unutmak, gayet normal bir durumdur ve hiçbir öğrenci tüm tarih bilgilerini öğrenerek sınava girmez. Buradaki amacınız unutmamak değil unutmayı en aza indirmek olmalıdır. Bu yüzden tekrarlarınızı bu bilinç halinde yapmanız gerekmektedir.

Şimdiden KPSS girecek tüm adaylara başarılar….


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KPSS’de Hangi Dersler Var? KPSS Ortaöğretim Dersleri Neler?

Yorum gönder