Canan Güllü Kimdir, Kaç Yaşında? Canan Güllü Hangi Okul Mezunu, evli mi?

canan gullu kimdir kac yasinda canan gullu hangi okul mezunu evli mi

Canan Güllü Kimdir, Kaç Yaşında? Canan Güllü Hangi Okul Mezunu, evli mi?

Canan Güllü Kimdir, Kaç Yaşında? Canan Güllü Hangi Okul Mezunu, evli mi? Bu yazımızda son günlerde en çok araştırılan Canan Güllü Mesleği Nedir? Canan Güllü Nerelidir? sorularının cevapları ve Canan Güllü hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik.

Canan Güllü Kimdir?

canan gullu kimdir kac yasinda meslegi ne nerelidir

Bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alan ve kadınlara yönelik istihdam eğitim gibi  kadın hakları konusunda oldukça başarılı projelerde ön sırada olan Canan Güllü Kimdir? merak edilenler arasında yer aldı. 1981 yılında dünyaya gelen Canan Güllü 2023 yılı itibari ile 42 yaşındadır. 9 yaşında annesinin teşvikiyle ‘Kız Çocukları Okusun’ kampanyası ile aktivistliğe başladı.

Gençliğinde mücadele isteği artan Canan Güllü, örgütlü bir yapının içinde olursa daha etkili görev alabileceği düşüncesiyle Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği’ne (KASAİD) üye olmak istedi fakat ‘çok genç olduğu’ gerekçesiyle üyeliğe kabul edilmedi. Üye olarak kabul edilmediği KASAİD’in daha sonra yönetim kurulu başkanlığına seçildi. 2005 yılında 186 şube ve 52 bin 500 üyesi bulunan, kadın STK’ların çatı örgütü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) başkanlığına getirildi.


Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi

canan gullu hayati ve biyografisi

Gençliğinde Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği’ne üye olmak istedi fakat ‘çok genç olduğu’ gerekçesiyle üyeliğe kabul edilmedi. Üye olarak kabul edilmediği KASAİD’in daha sonra yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ocak 2005’te ise 186 şube ve 52 bin 500 üyesi bulunan, kadın STK’ların çatı örgütü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu başkanlığına getirildi.

Canan Güllü kadınların yönetim, istihdam ve eğitime katılımlarını artırmak için faaliyetler yürüttü. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet konularında uzun yıllar yasa yapım süreçlerinde çalışmalarda bulundu. 2014 yılında TKDF’nin devraldığı, Türkiye’de kadına yönelik şiddeti önleme ve müdahaleye yönelik çalışan ilk ve tek hat olan Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nın kuruluşundan itibaren başarılı ve kararlı bir işleyişine katkıda bulundu. 81 il ve 600 ilçede ensest konusunda saha çalışması gerçekleştirdi ve Türkiye’de konuşulması tabu olan Ensest Atlası’nı hazırladı.

2013’te Çözüm Sürecinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin 36 ilinde bölgenin durumu hakkında çalışmalar yürüttü. Güllü ayrıca, 2012 yılında yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Avrupa Konseyi’nin kadınlara yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bununla mücadele edilmesini öngören anlaşmayı, Türk hükûmetinin uygulama konusundaki eksikliklerine ve bütünüyle uygulanmasına dönük kampanyalara öncülük etti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye Büyükelçisi David M. Satterfield, 10 Aralık 2020’de Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla Canan Güllü‘yü Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü’ne aday gösterdiğini açıkladı. Güllü, 5 Mart 2021’de Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı tarafından farklı ülkelerden 20 kadın ile birlikte Cesur Kadınlar Ödülü’ne layık görüldü.


👉 Hasan Basri Akdemir Kimdir, Nereli? Hasan Basri Akdemir Hayatı ve Biyografisi

Yorum gönder