Garo Paylan Kimdir? Garo Paylan Kaç Yaşında Nereli?

garo paylan kimdir garo paylan kac yasinda nereli

Garo Paylan Kimdir? Garo Paylan Kaç Yaşında Nereli?

Garo Paylan Kimdir? Garo Paylan Kaç Yaşında Nereli? Eğitimci ve Siyasetçi olarak tanınan Garo Paylan son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Garo Paylan Babası kimdir, eşi ve ailesi? de en çok araştırılanlar arasında. Gelin birlikte Garo Paylan Hayatı ve Biyografisini öğrenelim.

Garo Paylan Kimdir?

garo paylan kimdir nerelidir kac yasinda

İlk Ermeni Milletvekili olan Garo Paylan hem eğitimci hem de siyasetçi kimliğiyle tanınmaktadır. Katıldığı programlarda yaptığı yorumlarla sık sık gündeme gelen Garo Paylan, 1972 yılında İstanbul’da doğdu. 2023 yılında 51 yaşındadır ve aslen baba tarafından Malatyalıdır. Ermeni bir ailenin üç çocuğundan ortancası olarak 3 Ekim 1972’de İstanbul’da doğdu. Kuşaklardır ayakkabıcı olan ailesi, 1969’da Malatya’dan İstanbul’a göç etmiş ve kendisine dedesi Yemenici Garabet adının kısa hâli olan Garo adını vermişti. Eğitim hayatını İstanbul’da sürdüren Paylan, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olarak tamamladı.

Bir dönem iş adamı olup Yeşilköy Ermeni Okulunda yöneticilik yaptı ve Ermeni okullarının bağlı olduğu cemaat vakıfları tarafından kurulan eğitim komisyonunda koordinatör olarak görev aldı. Ana dil temelli çok dilli eğitimin gelişimi için projeler yönetti. Bir Hristiyan olan Garo Paylan, nüfus cüzdanının din kısmında Hristiyan yazdığı için çocukluğundan beri gittiği kurumlarda birçok kez ayrımcılığa uğradığını belirtti.


Garo Paylan Hayatı ve Biyografisi

garo paylan hayati ve biyografisi

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin İstanbul’da üçüncü bölge ikinci sıradan milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi ve böylece TBMM tarihinde 54 yıl sonra ilk kez meclise giren Ermeni milletvekillerinden biri oldu. Kasım 2015 genel seçimlerinde de HDP’ nin İstanbul milletvekili seçildi.


👉 Canan Güllü Kimdir, Kaç Yaşında? Canan Güllü Hangi Okul Mezunu, evli mi?

Bizi Takip Edin: Öğrenci Gazetesi

Yorum gönder