Hakan Kara Kimdir, Kaç Yaşında? Hakan Kara Ne İş Yapıyor, Mesleği Ne?

hakan kara kimdir kac yasinda hakan kara ne is yapiyor meslegi ne

Hakan Kara Kimdir, Kaç Yaşında? Hakan Kara Ne İş Yapıyor, Mesleği Ne?

Hakan Kara Kimdir, Kaç Yaşında? Hakan Kara Ne İş Yapıyor, Mesleği Ne? Ekonomi alanında başarıları ile adından sıklıkla söz ettiren Hakan Kara ekonomist olarak tanımlayabiliriz. Bir çok başarılı projede yer alan Hakan Kara hayatı ve biyografisi merak edilenler arasında yer aldı.

Hakan Kara Kimdir?

hakan kara kimdir kac yasinda

Başarılı bir ekonomist olarak hayatına devam eden Hakan Kara, Politika oluşturmanın pratik yönleri ve bunların araştırma ve analizle etkileşimi konusunda güçlü bir deneyime sahiptir. 2003-2019 seneleri arasında Türkiye’de para ve makroihtiyati politikaların analizi, tasarımı ve uygulanmasında öncü rol oynayan isimlerden birisidir. Hakan Kara bir dönem ODTÜ’de ders veren bir akademisyen de diyebiliriz.

Banka’nın araştırma ve politikasını organize etmiş, kolaylaştırmış ve iletmiş, çalkantılı dönemlerde kurumsal sürekliliği sağlamıştır. Türkiye’de Enflasyon Hedeflemesi (BT) rejimi hazırlıkları sırasında, beşeri sermayeyi güçlendirmeyi, teknik becerileri geliştirmeyi ve sorunsuz bir geçiş için altyapıyı oluşturmayı amaçlayan araştırma ve politika departmanlarının tasarımına ve yeniden yapılandırılmasına ana katkıyı yapmıştır. On üç yıl önce başlatılan bu sistem, Merkez Bankası’nın ana karar alma ve politika çerçevesinin temeli olmaya devam ediyor.


Hakan Kara Ne İş Yapıyor, Mesleği Ne?

hakan kara ne is yapiyor meslegi ne

Asıl adı  Ali Hakan Karadır ve Ali Hakan Kara, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası eski baş ekonomistidir. Ayrıca hakemli akademik dergilerde düzenli olarak Türkiye ekonomisinin değişen dinamikleri ve parasal-makroihtiyati etkileşimler ile değişken sermaye akışlarıyla başa çıkmak için farklı politika araçlarının kullanımına odaklanan makaleler yayınlamakta. Akademik konferanslarda ve üst düzey politika panellerinde çok sayıda sunum ve açılış konuşması yaptı ve çeşitli uluslararası konferanslar ve çalıştaylar düzenledi.

Yarı zamanlı öğretim üyesi olarak Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans ve lisans dersleri verdi. Hakan Kara, Central Bank Review’in editörlüğünü ve International Journal of Central Banking’in yönetim kurulu üyeliğini yürüttü.

Merkez Bankasında iken; bankadaki ana görevlerinden biri, politika çerçevesini uluslararası yatırımcılara ve diğer muhataplara iletmekti. Politika tasarımına ilişkin mantığı ve arka plan düşüncesini açıklayan çok sayıda halka açık konferans ve yatırımcı sunumu yaptı. TCMB politikalarının iletişimini daha da kolaylaştırmak için yeni bir blog başlattı ve 2016-2019 yılları arasında blog serisinin baş editörü olarak görev yaptı.

Hakan Kara, çok sayıda halka açık konferans ve yatırımcı sunumu yaptı. TCMB politikalarının iletişimini daha da kolaylaştırmak için yeni bir blog başlattı ve 2016-2019 yılları arasında blog serisinin baş editörü olarak görev yaptı.

Twitter 👉 Hakan Kara


👉 Simge Fıstıkoğlu Kimdir, Kaç Yaşında? Simge Fıstıkoğlu Hangi Kanalda?

Yorum gönder